Nefes kesen operasyon: 5 DEAŞ'lı böyle yakalandı
Zeytinburnu'nda yangın faciası: 1 ölü, 10 yaralı
Türkiye'ye karşı ordu kurdular !

Çocuklarda apandist riski

Nedeni bilinmeyen karın ağrısı apandist ağrısı olabilir.

A+ A-

Çocuklarda nedeni bilinmeyen karın ağrısını önlemek için kullanılan ağrı kesicilerin apandist teşhisini zorlaştırdığı ve apandistin fark edilmeden patlamasına neden olabileceği bildirildi.

Giresun Üniversitesi (GRÜ) Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Kadir Öymen Hançerlioğulları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklarda karın ağrısının çok önemli olduğunu söyledi.

Ailelerin normal bir karın ağrısına genellikle \"aman bir şey olmaz, Ağrı Kesiciverelim geçsin\" gibi yaklaşımlarının olduğuna dikkati çeken Hançerlioğulları, \"Çünkü herkesin evi eczane deposu gibi. En küçük bir baş ağrısında, en küçük bir gribal enfeksiyonda, karın ağrısında herkes kendi yöntemlerince kimseye danışmadan ilaç kullanıyor ve bunların çok ciddi sonuçları olabiliyor\" dedi.

Ağrının altındaki neden bilinmeli

Hançerlioğulları, karnı ağrıyan her çocuğa Ağrı Kesici verildiği müddetçe çok zor durumlarla karşılaştıklarını anlatarak, şöyle konuştu:

\"Her karın ağrısı tabi ki cerrahi değildir. Bu karın ağrısını kesmek en kolay yöntem ama bizim amacımız farklı. Karnı ağrıtan, altında yatan ne? Enfeksiyon mu var, bir apandist mi var, bir patlamış apandist mi, bunlar araştırılmadan verilen her Ağrı Kesici bize daha büyük sorunlarla gelebilmekte.\"

\"Çocuğun karnı ağrıyor, aile buna Ağrı Kesici veriyor, tamam ağrısı geçiyor ancak bir bakıyorsun apandisti varmış\" diyen Hançerlioğulları, \"Karın ağrısı için kullanılan ağrı kesiciler farkında olunmadan apandist ağrısını baskılıyor, geç teşhisten kaynaklı apandist bir süre sonra patlıyor ve bu da ciddi sorunlara neden oluyor\" ifadelerini kullandı.

Kronik olmayan karın ağrısı muayene ettirilmeli

Hançerlioğulları, çocuklarda kronik olmayan, bir anda gelişen karın ağrısı olduğunda ailelerin çocuklarını doktora götürmelerini önerdi.

Kendileri için en önemli tetkikin elle yapılan muayene olduğunu vurgulayan Hançerlioğulları, \"Elle muayene apandisti ultrasondan da filmlerden de kan tahlilinden de çok daha önce yargılıyor. Yüzde 95 oranında elle muayenemizde apandist olup olmadığını tespit edebiliyoruz\" diye konuştu.

Ailelere, karın ağrısında ister ishalle sonuçlansın ister enfeksiyona ister apandiste bağlı olsun Ağrı Kesici kullanmamalarını tavsiye eden Hançerlioğulları, \"Ağrı kesiciyi doktora danışmadan kullanmayın. Bırakın doktor kontrol etsin\" dedi.