Depresyonun en büyük ilacı: Egzersiz

Sonbahar depresyonu yaşıyorsanız, ilacını egzersizde bulabilirsiniz.

Depresyonun en büyük ilacı: Egzersiz
A+ A-

İsteksizlik, baş ağrısı, iştah kaybı, sebepsiz yorgunluk... Soğuyan havalar, kısalan günler sonbaharla birlikte depresyonu tetikliyor. LIfe FItness Akademi uzmanlarından Özgür Güngör; uygun egzersizler ve doğru nefes yöntemleriyle kendimizi daha mutlu ve enerjik hissedebileceğimize dikkat çekiyor.

Düşük şiddetli egzersizlerle oksijen seviyenizi artırın

Herhangi bir kaynağı olmayan baş ağrısı ve halsizlik için aerobic, pilates, TRX suspension training system, bosu gibi çok nefes nefese kalmadan yapılacak düzenli egzersizler etkili olacaktır. Bu tür egzersizler kanın oksijen bağlama kapasitesini artırır, yani kan vücudun gerekli yerlerine daha çok oksijen taşır. Beyin de buna dahildir. Eğer baş ağrısından kurtulmak için egzersiz yapıyorsanız, çok yüksek şiddetli egzersizden kaçının. Çok yüksek şiddetli egzersizlerde vücut oksijenden yana sıkıntı çekebileceğinden ve kandaki oksijen miktarı da yüksek şiddetli egzersizde daha az olacağından, beyin de oksijensiz kalacaktır. Dolayısıyla eğer baş ağrısından ötürü egzersiz yapılıyorsa bu göz önünde bulundurulması gereken bir durumdur.

Beslenmek ve dinlenmek şart

Halsizlik tamamen enerji seviyeleri ile alakalıdır. Enerji depolarını boşalttıktan sonra yerine koymalıyız. Egzersiz hiçbir zaman tek başına değerlendirilmemeli, beslenme ve dinlenme de mutlaka ele alınmalıdır. Depresyon nedeniyle harekete karşı isteksizlik ve halsizlik varsa çalışmaya küçük küçük başlamayı öneririz. Örneğin; oturduğunuz yerde çeşitli esnetmeler, çeşitli kas ve eklem hareketleri ile başlanabilir. Sonrasında bir özel antrenör ya da sizi harekete geçirecek bir arkadaş bulmalısınız.

Tembellikle depresyon kardeştir

Hareketsizlik tembelliği getirir, tembellik kilo aldırır ve zaman içerisinde hareketlerini kısıtlar, aynı hareketleri daha zorlanarak yapmanıza yol açar. Giderek daha az hareketli bir yaşam sürersiniz, sosyal hayatınız bozulabilir ve bu da depresyona yol açabilir. Bunun yanı sıra depresyona bağlı tembellik de mümkündür. Kendinizi kandırdığınız her egzersizin sonunda, emin olun hareket etmeden önceki halinizden daha iyi hissedeceksiniz.

Egzersiz, öz güven duygunuzu geliştirir

Life Fitness Akademi Uzmanı Özgür Güngör’e göre hareketliliğin bedene faydası, kimyasal ve fizyolojik etkilerden ötürü. Depresyonu yenmede etkisi ise kişinin kendisi için bir  şeyler yapması, özgüven duygusunun gelişmesi, kişinin kendini daha önemli hissetmesi ve sınırlarını zorlaması ile gerçekleşiyor. Güngör; “Egzersiz toplumla birlikte yapılıyorsa ya da egzersizin sonuçlarıyla elde edilen kazanımlar toplum içerisinde belli durumlarda değerlendiriliyorsa, yapılan sporun tabii ki sosyalleşme açısından da katkıları vardır” diyor.

Evde fitness köşesi oluşturun

Ergonomik ve motivasyon için her şeyi düşünmüş fitness ürünleri, sokağa çıkmak istemediğimiz soğuk günlerde evde spor yapma fikrini daha bir cazip kılıyor. Evde spor yapmak kaç metrekareyle mümkün, ne kadar bir bütçeye, ne tür bir ekipmana ihtiyacınız var? Son teknoloji ürünler neler vadediyor? Sizler için araştırdık… Genç kalmak, ilerleyen yaşlarda hayat kalitemizi koruyabilmek, kendimizi iyi, zinde, güçlü hissetmek… Egzersiz yapmanın faydaları artık tartışılmıyor. Özellikle metropol yaşamında bol oksijen alarak spor  yapabileceğimiz alanlar pek az. Üstelik sınırlı zaman, güvenlik, trafik ve iklim koşulları bizi daha güvenli alanlarda egzersiz yapmaya teşvik ediyor. Evde fitness için özel üretilmiş cihazlarda ise her türlü konfora, motivasyona sahipsiniz. Her bütçede her mekanda oluşturulabilecek spor köşesi için Life Fitness Türkiye yöneticilerinden Emre Özdeş’ten bilgiler alıyoruz.

Nasıl bir alana ihtiyacınız var?

Herhangi bir küçük oda dahi fitness için kullanılabilir. Katlanabilen koşu bantları, kendi ağırlığınızla çalışabileceğiniz TRX gibi ekipmanlar; trambolin ya da step tahtaları, kürek cihazları ya da tek başına Cross Trainer’ı bu alanda kullanabilirsiniz. Standart toprak hatlı bir priz işinizi görecektir. Bunlar dışında klimaya ya da açık pencereye karşı egzersiz yapmamanızı öneririz. Egzersiz öncesi havalandırdığınız bir oda fitness salonlarında yüzlerce kişinin spor yaptığı alanlardan daha çok oksijen ihtiva edecektir. 

Fitness cihazlarına neden ihtiyaç duyarız?

Tüm dünyada egzersiz tercihleri aynı nedenlerden ve sonuçlardan etkilenerek şekilleniyor. Görselliğin öneminin artması, stres ve çevre koşulları nedeniyle sağlıklı kalabilmenin zorlaşması… Zaman darlığı ise kısa zamanda sonuç alma isteğini ortaya çıkartıyor. Sahil kenarında ya da ormanlık bir alanda yürüyüş yapmak elbette keyiflidir. Fakat yapmış olduğunuz egzersizin size faydalarını ölçmekte zorlanabilirsiniz. Üstelik ölçemediğiniz egzersizle hedeften de uzaklaşabilirsiniz. Cihazlı egzersizde ise cihazların sağladığı zengin veriler motivasyonu canlı tutar ve ölçümünüzü kolaylaştırır. Üstelik günün istediğiniz herhangi bir saatinde dışarıdaki havaya aldırmadan bu egzersizi tekrarlayabilirsiniz. Açık havada yapılması pek mümkün olmayan ağırlık çalışmaları da her amaca uygun, ölçülebilir egzersiz yapma imkanı verir. Yine ağırlık istasyonlarında ağırlık değiştirip kas kültemizi artırabiliriz. Açık havada ise ancak kendi ağırlığımızla antrenman yapabiliriz.

Kimler, nasıl bir ekipmanla çalışmalı?

Uzmanlar kilo kontrolü için kardiyo, kas kütlesini artırmak ve sıkılaşmak içinse ağırlık çalışmalarını öneriyor. Tansiyon hastaları ağır kilolarla direnç egzersizi yapmamalı, kalp-damar rahatsızlığı olanlarsa nabız kontrolünü gerçeğe en yakın şekilde ölçecek cihazlarla çalışmalı.

Hem üst hem alt vücut kaslarını çalıştırarak yağ yakmak isteyenlere...

Tüm vücudunuzu çalıştıran mükemmel sistem Cross Trainer, zaman ve alandan tasarruf etmek isteyen sporseverlerin ilk tercihi oluyor. Tüm kasları birden çalıştıran Cross Trainer’la tek cihazla fitness salonu etkisi yakalamak mümkün. Cihaz; yaklaşık 20 dakikalık bir egzersizle 200 kalori yakımı gerçekleştiriyor ve yürüyüşe oranla kalça, basen bölgelerini daha fazla çalıştırıyor.

Motivasyon sıkıntısı çekenler koşu bandına

Koşu bandı, motorlu bir cihaz olduğundan bant döndüğü sürece kullanıcıyı harekete teşvik eder. Diğer tüm kardiyo cihazlarında ise durum tam tersidir, yani hareket cihaza kullanıcı tarafından verilir. Bu nedenle motivasyonu düşük kullanıcıların sıkılmadan, uygun egzersiz şiddetiyle çalışmalarına devam edebilecekleri en keyifli fitness cihazı kesinlikle koşu bandıdır. Katlanabilen ev tipi modeliyle alan sorununu önemli ölçüde ortadan kaldıran Life Fitness F1 Smart; iPod &iPhone uyumu, egzersiz geçmişinizi kaydedebilme ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabilme, Virtual Trainer özelliği ile dünyanın her yerinden fitness arkadaşı bulma, antrenman paylaşma gibi birçok motivasyon özelliğini de bünyesinde barındırıyor.

Sudan vazgeçemeyenlere...

Evde spor yapmak isteyenler için son yıllarda geliştirilen ilginç cihazların başında gerçek su sesi veren Fluid Rower kürek cihazı geliyor. Egzersiz yapanların çoğu estetik kaygılarla vücudun ön kısmına yöneldiği için düzenli egzersiz yapanlarda bile sırt kasları zayıf kalabiliyor. Sırt kaslarının gelişimi için kullanılan kürek cihazı; özellikle ileri yaşlarda kalbi yormadan nabzı belli bir seviyede tutarak yağ yakımını sağlıyor ve iskelet yapısını güçlendiriyor.

Eviniz minik bir stüdyoya dönüşebilir

Son yılların en dikkat çekici sporu pilates; kolaylıkla katlanabilir şekilde üretilerek evlere de girmeye başladı. PeakPilates Deluxe gibi evinize uygun ve profesyonel stüdyodaki her hareketi yapmanıza olanak veren ekipmanla kaslarınızı şişirmeden geliştirebilir, uzatır ve biçimlendirebilirsiniz. Pilates duruşunuzu mükemmelleştirerek adeta boyunuza birkaç santim ekler ve kilonuz aynı kaldığı halde daha ince görünmeniz mümkün olur.