Para yoksa deniz de yok!
Emniyet'te gece yarısı atamaları
Memurlara enflasyon üstünde zam ve yan imkanlar geliyor

Diş sağlığı sporcuların kaderini belirliyor

Diş sağlığının bozulması sporcuların performansını düşürüyor.

A+ A-

Acıbadem Ankara Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Klinik Şefi Dr. Dt. Hatice Ağan, sporcularda diş sağlığının önemini anlattı.

Herkesin dönem dönem başına gelen diş ağrısı, sınav döneminde olan öğrencileri, müsabaka öncesi hazırlık yapan sporcuları yoğun stres altında bırakan en önemli etmenlerdendir. Diş ağrısı nedeniyle madalya kaybeden atletler, turnuvalardan çekilen ya da antrenmanlara ara vermek zorunda kalan sporculara rastlanmaktadır.

Son olimpiyatlarda, 25 farklı spor dalıyla uğraşan sporcular değerlendirilmiş, %55\'inde diş çürüğü, üçte birinde başlangıç düzeyinde diş eti hastalığı,%15\'in de ise geri dönüşümsüz diş eti ve yumuşak doku hasarı olduğu gözlenmiştir. Katılımcıların%18\'i diş ağrılarının başarılarını negatif yönde etkilediğini bildirmiş, yarıdan fazlasının 1 yılı aşkın bir süredir diş taraması yaptırmadıkları gözlenmiş. Yine yapılan bir çok araştırmada performansa dayalı sporlarla uğraşanlarda kötü ağız hijyeni gözlemlenmiştir.

Sporculardaki kötü ağız hijyeni yeme alışkanlıklarıyla da ilişkilendirilebileceğini belirten Dr. Hatice Ağan, “Sporcuların enerji ihtiyacı sağlıklı bir yetişkinin yaklaşık iki katı kadardır. Bu enerjinin kaynağını büyük bir kısmını karbonhidratlar oluşturuyor.Sıklıkla tüketilen enerji içeceklerindeki yoğun şeker konsantrasyonu ve yüksek kalorili karbonhidratlı diyetlerin neden olabileceği asit ataklarını asgariye indirmek için florid oranı yüksek diş macunları kullanılmalıdır” dedi.

Uzun ve yorucu egzersizler sırasında dişleri çürük ve erozyondan koruyan salya akışının azalması, diş plaklarının artmasına neden olduğunda dişin çürümesi kolaylaştırdığının altını çizen Hatice Ağan, ağır sporlarla uğraşanların ağzı kuruluğunu önlemek için egzersiz aralarında bol su tüketmeleri faydalı olacağını vurguluyor.

“Diş Çürükleri Kalp, Böbrek, Karaciğerde Geri Dönüşü Olmayan Hasarlara Neden Oluyor”

Diş çürükleri ve ağız içi enfeksiyonlara neden olan bakteriler başta kalp ve damarları, böbrek, karaciğer tutulumu yaparak uzak organlarda geriye dönüşü olmayan hasarlara neden olabiliyor.Bu da yüksek efor isteyen sporlarla uğraşanların sporu bırakmalarının başlıca sebepleri arasında yerini alabilir. Son dakika tatsız süprizlerle karşılaşmamak için genel sağlık muayenesi ile birlikte yapılan ağız ve diş muayenesi ile olası problemler önlenebilir ve başarı yükselir.

Leyditurk.com