Dizlerinize fazla yüklenmeyin

“Kondromalazi patella” hastalığının başlıca nedeni, dize binen aşırı yükler...

Dizlerinize fazla yüklenmeyin
A+ A-

Diz kapağı kemiğinin arkasındaki kıkırdağın yumuşaması sonucu oluşan ve tip dilinde \"Kondromalazi patella\" olarak bilinen diz kapağı kıkırdağı kadınların en çok şikayet ettiği ağrıların başında geliyor. Uzmanlar bu hastalığın başlıca nedeninin ise dize binen aşırı yükler olduğunu söylüyor.

Özel Ortadoğu Hastanesi Ortopedi Uzmanı Operatör Doktor Muhsin Dursun, \"Yapılan otopsi çalışmalarında bu hastalığın 20 yaş sonrasında yüzde 50, 50 yaş sonrasında ise yüzde 94\'lere kadar çıktığını\" vurgularken, hastalığın sebeplerini ise şu şekilde belirtti:

\"Yer sofrasında yemek yemek, alaturka tuvalet kullanmak, bağdaş kurup oturmak, dizleri bükerek namaz kılmak, uzun süreli araç yolculuğu, aşırı merdiven inip çıkmak.\"

DİZ ÇITIRTILARINA DİKKAT

\"Dizin ön yüzüne yayılan ve yerinin tam olarak nerede olduğunu anlamadığınız ağrılarınız mevcut ise muhtemel bir kondromalazi patella hastası olabilirsiniz\" diyen Dursun, ağrının yokluğunun hastalığın olmadığı anlamına gelmediğinin de altını çizdi. Dursun, uzun süreli oturuşlardan sonraki ilk kalkışta ağrının ortaya çıktığını veya mevcut olan ağrının arttığını belirterek şöyle devam etti:

\"Ağrıya en çok eşlik eden pataloji ise diz önünden gelen çıtırtı sesidir. Bunun sebebinin ise, eklem yüzeyindeki kıkırdağın yumuşaması, saçaklanması veya yırtılmasıdır\".

Op. Dr. Muhsin Dursun, kondromalazi patella hastalığı tedavisinde doktorun hastanın kendisi olması gerektiğini belirterek hastalarına \"Dizinizi uzun süre katlayacak pozisyonlardan sakının, uzun oturuş ve uzun süre ayakta durmayın\" diyerek ufak ipuçları da verdi.