Çin malı zayıflama hapı öldürdü
Kadın çalışanları ilgilendiren karar ! Resmi Gazete'te yayımlandı
3 terör saldırısından da kurtuldu

Eksik dişlere saatlik çözüm

CAD/CAM sistemi ile eksik dişler 1-2 saat içerisinde tedavi edilebiliyor.

A+ A-

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Julide Özen CAD/CAM sistemi ile eksik dişlerin 1-2 saat içerisinde tedavi edilebileceğinin mümkün olduğunu belirtti.

Bilgisayarların, protezlerin dizaynında ve üretilmesinde kullanılmasıyla ilgili bir teknoloji olan CAD/CAM sistemi, bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim anlamına gelmektedir. CAD/CAM teknolojisi ile tek seansta kusursuz restorasyonlara kavuşmak mümkündür” dedi.

“Cad/Cam sistemi, üç boyutlu optik ölçü alan ağız içi kamera ve bu kameradan alınan görüntülerin bilgisayar ortamına aktarılması ile planlanarak üretilmesi esasına dayanır” diyen Prof. Dr. Julide Özen, bu yöntemle son derece estetik ve güvenilir restorayonların (porselen dolgular, laminate veya full kronlar, inley, onley ve köprüler) 1-2 saat gibi kısa bir zaman diliminde üretilmesinin mümkün olacağını ve böylelikle hem hasta hem de hekim için zaman kaybının önlenebileceğini belirtti. Geçici protez maliyetini ortadan kaldırdığı için bütçesel anlamda da hastalara rahatlık sağlayacağını söyleyen Prof. Dr. Julide Özen; kalite, estetik, dayanıklılık ve çabukluk gibi sağladığı büyük avantajlar nedeni ile yarının diş hekimliğinin CAD/CAM yöntemi olacağını sözlerine ekledi.

Diş Hekimliğinde CAD/CAM Hangi İşlemlerde Kullanılır ?

Protetik diş tedavisinde sıklıkla uygulanan porselen restorasyonların (kuron ve köprüler, lamineler, inley ve onley v.s) çok daha uyumlu ve estetik bir şekilde tasarlanması ve üretilmesinde kullanılmaktadır.

CAD/CAM Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Bu teknik, dişlerin ölçüsünün bilgisayara bağlı bir kamera yardımı ile fotoğraflanarak alındığı ve elde edilen görüntüler ile sanal olarak restorasyon hazırlandığı için güvenilir bir metottur. Sistemin hassasiyeti mikon seviyesindedir ve geleneksel yöntemlerle elde edilebilmesi mümkün değildir. 1-2 saat gibi kısa bir sürede restorasyonlar  hazırlanabildiğinden  zamandan tasarruf sağlanmakta ve tasarım  aşamasında her türlü detayın gözlenip kontrol edilebilmesi sayesinde üretim kalitesi de artmaktadır. CAD/CAM sistemi kusursuz bir estetik görünüm elde edilebilir.

CAD/CAM Yöntemini Kimler Tercih Edebilir?

Kısıtlı zamanı olan veya geleneksel yöntemlerdeki prova aşamaları ile vakit kaybetmek istemeyen, protezlerinin yapım süreci ile ilgili estetik kaygılar taşıyan ve bulantı refleksi nedeni ile ölçü aşamasından çekinen kişiler CAD/CAM uygulamasını tercih edebilirler.

Prof. Dr. Julide Özen, İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kliniklerinde akademisyen hekimler eşliğinde Cad/Cam uygulamaları ile tek seansta eksiksiz dişlere sahip olunabileceğini ifade etti.

CAD/CAM Sistemi İle Gülüş Tasarımı Sağlanabilir Mi?

Cad/Cam sisteminin bir avantajı da estetik gülüş tasarımı yapılabilmesidir Cerec denilen sistem, mikro kamera yardımı ile dişleri üç boyutlu hale dönüştürdükten sonra dişler üzerinde, bireyin yüz ve ağız yapısına uygun olarak istediği değişiklikleri yapabilmesine olanak vermektedir. Ayrıca, bu yöntemle elde edilen dişlerin olası bitmiş haline yönelik görüntüler bireyin gerçek yüz fotoğrafı ile karşılaştırılmakta, diş hekimi ve birey yeni yapılacak restorasyonu bitmeden görebilme imkanına sahip olmaktadır.