Sakarya'da katliam gibi kaza: 7 ölü, 10 yaralı
ABD'den ''Türkiye'yi saf dışı bırakma'' teklifi
İlçeyi ayağa kaldıran söylenti ! Sabaha kadar uyumadılar

Erken teşhis hayat kurtarıyor !

Her yıl dünyada rahim ağzı kanserine yakalanan 500 bin kadının yarısı hayatını kaybediyor.

A+ A-

Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Özçelik, her yıl dünyada 500 bin kadına rahim ağzı kanser hastalığı tanısı konulduğunu ve 250 bin kadının da bu hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade etti. 

Özçelik, yapılan açıklamada, rahim ağzı kanserinin kadınların kanserden ölüm nedenleri arasında da ikinci sırada geldiğini, bu hastalığın tek nedeninin Human Papilloma Virus (HPV) olduğunu belirtti.

Bu öldürücü virüsten korunmak ve kanseri gelişmeden önce tespit edebilmenin HPV aşıları ve Pap Smear testi ile mümkün olduğunu ifade eden Özçelik, rahim ağzı kanserinde erken teşhisin hastaların hayatını kurtardığını vurguladı.

Hastalıktan korunma yollarının çok önemli olduğunu belirten Özçelik, şunları kaydetti:

\"Her yıl 500 bin kadına rahim ağzı kanser hastalığı tanısı konuyor ve 250 bin kadın da bu hastalık nedeniyle yaşamını yitiriyor. Rahim ağzı kanserine yüzde 99 oranında sebep olan HPV virüsüne karşı önlem alıp, erken tanı imkanını yakalamak için PAP Smear testinin yapılması oldukça önemlidir. Rahim ağzını örten hücrelerdeki, kanser öncesi ve kanser ile ilgili değişiklikleri yakalamada son derece faydalı bir testtir. PAP Smear testi ile kanser öncesi hücre değişiklikleri tespit edilip gereken müdahaleler yapılıp tedavi edilerek rahim ağzı kanserlerinden meydana gelen ölümlerin azaltılmasında ciddi bir başarı sağlanabiliyor. Mevcut aşılar rahim ağzı kanserlerinin yüzde 70 kadarını önlediğinden, aşı yaptıranların PAP Smear taramalarına da devam etmesi önemli. Bu nedenle bütün kadınlar her yıl düzenli jinekolojik muayeneleri sırasında, işlemi son derece basit olan PAP Smear testini yaptırmaya özen göstermelidir.\"

Toplumdan topluma sıklığı değişmekle birlikte, cinsel yaşamı olan kadınların yüzde 5 ile yüzde 40\'ının genital organlarında HPV olduğuna dikkati çeken Özçelik, \"Başka bir açıdan bakıldığında kadınların yaşam boyunca HPV ile temas etme olasılığı yüzde 50\'dir. Ancak HPV ile temas her zaman kansere neden olmaz. Kansere dönüşmesi için HPV dışında diğer başka faktörler de gerekir. Bağışıklık sistemi de çoğu zaman bu virüsü yenebilecek bir Güce sahiptir. Ancak bağışıklık sisteminin güçlü olmadığı durumlarda, HPV virüsü rahim ağzında, kanser öncesi lezyonların oluşumunu tetikler\" diye konuştu