Osmanlıspor - Galatasaray: 1-3
Tarla kavgası katliamla bitti !
Diyarbakır'da Atatürk heykeline saldırı !

Genç erkeklerin gizli sorunu: Kıl dönmesi

Kıl dönmesi hayatı kabusa çeviriyor, son ana kadar da saklanıyor...

A+ A-

Kıl dönmesi özellikle ülkemizde yaşayan erkeklerde sıklıkla yaşanan ciddi ağrılara neden olabilen önemli bir sağlık sorunu. Ne kadar önemli olsa da birçok kişi bu sorunu gizli olarak yaşamayı tercih ediyor ve doktora gitmeyi hep son aşamaya bırakıyorlar. Utandıkları için doktordan çekinen hastaların tedavisi ise son derece kolay.  Acıbadem Fulya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Melih Paksoy, kıl dönmesine neden olan faktörler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.  

Şişlik, akıntı ve ağrı sıklıkla yaşanıyor

Kuyruk sokumu, göbek, koltuk altı, kasıklar ve ender olarak da parmak aralarıyla ayak tabanındaki kıl köklerinin iltihaplanması kıl dönmesine neden oluyor.  İçi kıl dolu bir kist olan bu hastalıkta, kistin infekte olmasına bağlı apse meydana gelebiliyor. Hastalığa zamanında müdahale edilmediği takdirde ise apse ilerleyerek diğer kıl köklerini içine alıyor ve cilt altı yağ dokusuna doğru ilerleyip yayılabiliyor. Vücudumuzdan dökülen serbest kıl ve kıl yumaklarının bazı bölgelerde birikmesi sonucu ortaya çıkan kıl dönmesi, şişlik, sertlik, akıntı ve ağrı gibi şikâyetlerin yaşanmasına neden oluyor.

En çok 15-25 yaş arasında yaşanıyor

Kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kıl dönmesi erkeklerde, kadınlara kıyasla 3 kat daha fazla görülüyor. Kıl dönmesinin en sık görüldüğü yaş dilimi ise 15-25 yaş arası.  Özellikle kıllanma eğiliminin fazla olduğu bu dönemde yaşanan kıl dönmesinin en sık rastlandığı ırk ise Akdeniz halkı.

Fazla oturmak ve kilolu olmak sorunu tetikliyor

Her ne kadar kıl yapısı kıl dönmesinin yaşanmasındaki en önemli etkenlerin başında geliyor olsa da, bazı faktörler sorunun daha fazla yaşanmasına neden olabiliyor. Kilolu olmak, gün içerisinde fazla oturmak ve çok terlemek, kıl dönmesine neden olan faktörler arasında yer alıyor. Yürürken ya da otururken kalça kaslarının hareketleri ile kıllar daha da derine gömülüyor, bu durum da kıl dönmesine neden oluyor. Bu nedenle özellikle bankacı, öğrenci ve şoför gibi meslek gruplarıyla, bisiklet veya ata binme sporları ile ilgilenen sporcularda kıl dönmesi oldukça fazla görülüyor. Bunun dışında vücut yapısının çok kıllı olması, kıl yapısının yoğun ve iri taneli olması, deri kalınlığı ve kötü hijyen, hastalığın diğer belirgin faktörleri.

Fazla kilolarınızdan kurtulun

Kişisel bakıma önem vermek, fazla kilolardan kurtulmak, çok fazla oturmamak kıl dönmesi sorunun daha az yaşanmasına neden olan önlemler arasında yer alıyor. Ayrıca kıl dönmesi ameliyatı geçiren hastaların o bölgeyi belli bir süre için kıldan temizlemesi nüksleri önleyebiliyor.

Tedavi için operasyon şart

Apse şikayeti ile başvuran hastalarda ilk yapılacak işlem anestezi altında apsenin boşaltılması ve bölgenin temizlenmesidir. Apsenin boşaltılmasıyla hasta hemen rahatlıyor. Apsenin boşaltıldığı kesi kapatılmıyor. Bu alana yapılacak pansumanlar ve antibiyotik tedavisi ile apse belirtileri geçiyor. Apseli dönemde hasta ameliyat edilmez ve edilmemelidir.  Apsenin tedavisinin ardından ise yapılacak işlem hastalıklı bölgenin cerrahi olarak çıkartılmasıdır. İyileşme süresi kısadır, tekrarlama oranı son derece düşüktür. Derinin içerisinde sınırlı olan hastalıklarda ameliyatsız lokal işlemler tercih edilebilir.

Leyditurk.com