Korkunç tesadüf ! 2 yıl içinde 2'si de...
Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar
Erdoğan ABD'li bakanın yüzüne karşı söyledi !

Hatalı aydınlatma göz sağlığını tehdit ediyor

Göz sağlığımız için bulunduğumuz mekanlarda ve bilgisayar karşısında en doğru aydınlatmayı seçmek büyük önem taşıyor.

Hatalı aydınlatma göz sağlığını tehdit ediyor
A+ A-

Yanlış aydınlatılan ortamlarda uzun süre zaman geçirmek göz kuruluğuna, baş ağrısına ve göz yorgunluklarına neden oluyor.

Yansımalı ışık kullanılmalı

Hatalı duruş, kötü okuma alışkanlıkları ve yanlış aydınlatmanın gözü yorarak, görme kusurlarına yol açabileceğini belirten Göaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Karaarslan, “Bir şeyler okurken, okuduğumuz ortamın aydınlatmasına dikkat etmeliyiz. Göz sağlığı açısından kural olarak, özellikle floresan ışığından hem ultraviyole yaydığı için hem de belirli bir frekansla ışıma yaptığı için uzak durmalıyız. En doğru aydınlatma cinsi, daylight denilen gün ışığını taklit ederek aydınlatmayı sağlayan ışık kaynaklarıdır. Direk gözümüze veya direk okuduğumuz yere gelecek ışık yerine yansımalı ışık kullanmak göz sağlığı açısından daha doğrudur” dedi.

Karşıdan yüzünüze ışık gelecek şekilde okumayın

Yeterli ışığın ve doğru duruşun çok önemli olduğunu belirten Dr Karaarslan, “Işığın sol omzunuz üzerinden gelmesini ve okuduğunuz sayfanın üzerine düşmesini sağlayın. Asla karşıdan yüzünüze ışık gelecek şekilde okumayın. Eğer bir gözünüz okuma faaliyetinde daha iyi ise, lambayı o gözünüzün olduğu yöne yerleştirin. En iyi görüntü için ampul mesafesini ayarlamalısınız” diye konuştu.

Gözün aşırı yorulması miyopatiye sebebiyet verebilir

Okuduğumuz mecmua  masanın üzerindeyse oturduğumuz koltuğun çok yukarda olmaması gerekiyor diyen Dr. Cüneyt Karaarslan, “Okuduğumuz veya çalıştığımız düzey gözlerimizi yoracak şekilde olmamalı. İdeal seviye uzun süreli çalışmalar için 33cm dir. Özellikle çocuklar daha çok konsantre olmak için, okurken veya yazarken çok daha fazla yaklaşabilirler. Bu görme kusuru olduğu anlamına gelmez fakat  dikkat edilmelidir. Gözün aşırı yorulması miyopatiye sebebiyet verebilir” dedi.

Ciddi oranda batma hissi ve baş ağrısına sebep olur

Kötü okuma alışkanlıkları ve yanlış aydınlatma gibi durumların görme problemi olmasa bile bulanık görmeye sebebiyet verebileceğini belirten Dr. Cüneyt Karaarslan, konuşmasına şöyle devam etti:

”Her şeyden önce bu gibi durumlar erken yorulmaya ve ciddi oranda baş ağrısına sebebiyet verir. Göz numaraları normal bile olsa, gözde batma hissi yaşanabilir. Göz sağlığımızı olumsuz etkileyecek her şeyden kaçınmalıyız.”