Her gün yürümek ömrü uzatıyor !

ABD'de yapılan ve sekiz yıl süren çalışma sonucu, düzenli egzersiz yapan yaşlıların daha uzun süre yaşadığını ortaya koydu.

Her gün yürümek ömrü uzatıyor !
A+ A-

Amerikan "Frontiers in Public Health" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, yüzde 43'ünde yüksek tansiyon, yüzde 71'inde romatizma şikayeti, yüzde 9'unda ise yüksek şeker bulunan  65 ve üzerindeki 2 bin 717 yaşlı 8 yıl boyunca izlendi.  Araştırmaya katılanların yüzde 42'sinin hergün düzenli yürüyüş yaptığı tespit edildi.

İzleme süresinde yaşlılardan 923'ü yaşamını yitirdi. Yaş gruplarına ve başlangıçtaki sağlık sorunlarının varlığına göre yapılan değerlendirme sonucunda, düzenli egzersiz yapan yaşlıların yaşam süresinin, egzersiz yapmayanlara göre yüzde 20 daha uzun olduğu saptandı.

Bilir, bunlar arasında sigara içilmemesi, sağlıklı beslenme kurallarına uygun diyet düzenlemesinin yanı sıra düzenli egzersizin de önemli yer tuttuğuna dikkati çekerek, "Düzenli egzersiz, her yaştaki kişilerin davranışı olmalıdır. Bu çalışma, ileri yaş grubunda yapılan egzersizin yararlı etkisini göstermesi bakımından da önemlidir" dedi.

AA