Tarla kavgası katliamla bitti !
Diyarbakır'da Atatürk heykeline saldırı !
Nefes kesen operasyon: 5 DEAŞ'lı böyle yakalandı

İnternette satılan ilaçlar sahte !

Türkiye’de ilaç adı altında 5 bin ‘ölüm kutusu’ ele geçirildi.

A+ A-

Uluslararası operasyonun Türkiye ayağında 5 bin kutu sahte ilaç ele geçirilmesi gündeme damgasına vurdu. Sahte kanser ilacı üreterek piyasaya süren Türk ve Suriyelilerin yer aldığı çete İstanbul Emniyeti’nin 9 ili kapsayan operasyonuyla çökertilirken, insan sağlığı ile nasıl oynandığı ortaya serildi. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) birlikte yaptığı çalışmada da sahte ürün sattıkları belirlenen 475 web sitesinin kapatıldığı bildirildi. 2005 yılından itibaren sahte ilaç üretiminde yüzde 400 artış olduğunu açıklayan DSÖ, yılda 1 milyon kişinin bu ürünlerden öldüğüne dikkat çekti. Örgüt, internetteilaç diye satışa sunulan ürünlerin yüzde 50’sinin sahte olduğu uyarısında da bulundu.

İstanbul’la birlikte 9 ili kapsayan operasyonda, 3 liralık grip ilacının, ambalajı değiştirilerek bin 500 liraya kanser ilacı diye satıldığı tespit edildi. Çete üyelerinin bu oyunu, uygulamaya konulan karekod sistemiyle ortaya çıktı. İlaç Takip Sistemi sayesinde yılda 2.5 milyar ilaç ve her ilaç için ortalama 10 hareket takip edildi.

Ayrıca ilk defa 2008 yılında başlatılan sahte ilaç operasyonlarına (Pangea), 96 ülkenin katılımı sağlandı. Türkiye’den Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) yer aldığı operasyonlarda, tüm ülkelerde 9 bin 288 web sitesi incelendi. Sahte ve kaçak ürün sattığı belirlenen 475 web sitesi erişime kapatıldı.

Habertürk