İşte anti-oksidan çaylar

Bitki çayları birçok hastalıktan korunmanıza yardımcı olabilir.

İşte anti-oksidan çaylar
A+ A-

1- PAPATYA ÇAYI

İştah açıcı, yatıştırıcı, gaz ve safra söktürücü, deri ve mukoza iltihaplarında, ağız boşluğundaki yaralarda, diş ağrılarına ve idrar arttırıcı olarak kullanılabilir. Papatya çayı gazı giderir ve spazmları çözer. Ülser ile gastrit rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Papatya çayı kadınlardaki adet düzensizliğine de iyi gelir. Kanamayı düzenleyicidir.  Baş ve bel ağrısı başta olarak romatizmaya bağlı ağrılara da fayda sağlamaktadır. Papatya çayı ile gözlere pansuman yaparsanız, gözde oluşmuş şişlerin inmesi sağlanır. Çapaklanmalar geçer. Papatya suyu ile saçlarınızı yıkarsanız, saçınız parlar ve canlılık kazanır. Saçınıza sürdükten sonra güneşin altında kurutursanız saçlarınızın rengi açılır. Papatya çayı ile gargara yapılırsa boğazlardaki ağrı ile ağızdali yaralar giderilir.

2- YEŞİL ÇAY

Zayıflamaya yardımcı, hücre yenileyici, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak kullanılır. Yeşil çay insan ömrünü uzatır ve insan sağlığına çok faydalıdır. Diyet yapanlar muhakkak kullanmalıdır. Anti hipertansif etkisi, anti bakteriyel etkisi, antiviral etkisi ve nöroprotektif etkisi vardır. Kalp rahtsızlığı olanlar, obezite, parkinson, alzheimer gibi hastalıklar bazı kanser türlerinde yeşil çay çok ama çok faydalıdır. Lösemi’de gerileme sağlar. Böbrek taşlarının düşürülmesinde etkilidir. Yorgunluğun önlenmesi etkilidir, berberi hastalığının tedavisinde kullanılmıştır. Migreni hafifletir, ağız kokusunu giderir, boğazımıza ferahlık hissi verir.

3- EKİNEZYA ÇAYI

Vücut direncini arttırıcı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, alerjik reaksiyonları önleyici olarak kullanılabilir. Akyuvarların üretimini ve aktivitesini destekler, hastalığa sebep olan mikro organizmaların insan vücudunda çoğalmasını zorlaştırır, üst solunum yolları enfeksiyonlarını tedavi eder,  bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı vücudun direnci artırır. Gargara gibi kullanıldığı zaman ağız yaralarını iyileştirir. Romatizma ve artrit rahatsızlıklarında uygulanan tedaviye destek verir. İnterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı, grip, herpes, sinüzit, saman nezlesi, solunum hastalıkları; anti iltihabi hastalıklarda çok faydalıdır.

4- TARÇIN & KARANFİL ÇAYI

Antiseptik, iştah açıcı, midevi, uyarıcı, mide ve bağırsak gazlarını söktürücü olarak kullanılır. Zayıflama ve kilo verme, insülin üretimi ve metabolizma hızı ile doğrudan alakalı olduğundan tarçın tüketimi doğal olarak zayıflama işine de yaramaktadır. Vücudumuzdaki yağ hücreleri yüksek insülin düzeylerinde parçalanmakta ve enerjiye dönüşmektedir. Bu nedenle aşırı kiloların vücutta yağ dokusu olarak depolandığı yağ dokuları, tarçın veya tarçın çayı içilerek kolaylıkla eritilebilir. Özellikle karın bölgesi bölgesel zayıflaması için tarçın gibi zayıflatan bir bitki elbette çok etkili olacaktır. Tarçın içerisindeki enzimler, karın bölgesindeki kan damarlarını uyararak özellikle karın zayıflaması ve göbek eritme sürecini hızlandırmaktadır.

5- REZENE BİTKİSEL ÇAYI

Sakinleştirici, sancı giderici, anne sütünü arttırıcı, midevi, gaz söktürücü etkileri bulunmaktadır. Mideyi rahatlatarak, gazı gidererek iyi bir iyileştirici olur. Rezene çayı emzirme dönemindeki bayanların bolca kullanması gereken bir bitkidir çünkü anne sütünü önemli oranda arttırıcıdır. Rezene çayı sakinleştirici olup stresi yok eder. Vücudu rahatlatır, sinirlerin yatışmasını sağlar. Rezene çayı soğuk algınlıklarında kullanılması gereken önemli bir çaydır.

6- GİNSENG KARIŞIK ÇAYI

Bağışıklık sistemi ve zihin fonksiyonlarını güçlendirici, kalp kuvvetlendirici, halsizlik ve yorgunluk giderici olarak kullanılır.

7-IHLAMUR ÇAYI

Solunum yolları yumuşatıcısı, uyutucu, idrar arttırıcı, yatıştırıcı, ateşli soğuk algınlığı rahatsızlıklarında terletici ve rahatlatıcı olarak kullanılabilir. Saç dökülmesini önlemek için ıhlamur suyu ile masaj yapılır. Ihlamur mide salgısını arttırarak hazmı kolaylaştırır. İçine süzme bal ve süt ile karıştırılırsa mide ülserine iyi gelir. Ihlamur çiçekleri ve portakal yaprakları kaynatılıp çay gibi içilirse sinir hastalıklarında, öksürük, yaralar, migren ve sinirsel kusmalara faydalıdır. Burkulma ve ezilmeden dolayı olan ağrılar da ıhlamur pansumanı yapılır. Yaprakları zeytinyağı ile birlikte dövülerek elde edilen merhemi deri üstü yaralarına, yanıklarına, enfeksiyonlarına sürerek çabuk iyileşmesi sağlanır. Kabuklar kaynatıldığı zaman, safra salgısını uyararak, hazımsızlık vakalarında iyileşme sağlar. Mafsal iltahabı, romatizma, karaciğer iltihabı, hipertansiyon, sellülit, grip, öksürük, terlemeyi başlatıcı özelliğinden dolayı ateşli ve soğuk algınlığında çok etkilidir. Hazmettirici, balgam söktürücü, nezle spazm, migren, hafif uykusuzluklarda, genel direnci artırır. Damar tıkanıklığına, damarsertliğine ve sellülite de iyi gelir. Uyutur.

8- KUŞBURNU ÇAYI

C vitamini deposu olan kuşburnu meyveleri, vücut direncini arttırıcı, soğuk algınlığına karşı vücudu koruyucu olarak kullanılabilir. Kuşburnu, doğal C vitamini içeren kaynaklardan biridir. Solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığına karşı bedenin savunma sistemini güçlendirir. Mevsimlerin geçiş dönemlerinde iyi bir koruyucudur. Kuşburnunun içinde B1, B2, K, P vitaminleri, protein, mineraller, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve meyve asitleri vardır. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı vücudun savunma sistemini güçlendirir. Kronik yorgunluğa karşı da kullanılır. Safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlamayı sağlar. Yara iyileştirici ve kan temizleyici özelliği vardır. Enerji ve büyüme kapasitesi üzerinde olumlu etki gösterir. Vücudu yaşlanmanın, sigara ve alkolün etkilerinden korur. Aynı zamanda tansiyonu düzenler.