Kadınlar için anahtar değişim...

Doğurganlığı artırmanın çaresi yaşam tarzının değişiminde yatıyor.

Kadınlar için anahtar değişim...
A+ A-

Doğurganlık yaşı 35'lere yükseldi. Ancak bu yükseliş beraberinde kısırlık sorununu da gündeme getirdi.

Eskiden 20-25 olan doğurganlık yaşı yükseldikçe yükseliyor. Günümüzde anne olma yaşı ne yazık ki yumurta kapasitesinin azaldığı yıllara denk geliyor. KadıköyŞifa tüp bebek ekibinden, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu doğurganlık şansının yükseltilmesi için hayat tarzının değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

İşte o değişimin anahtarları

Bir beslenme uzmanına görünün

Beslenmeniz hem sağlığınız, hem de doğurganlığınız için çok önemli. Bu nedenle yaşamınız için bir beslenme uzmanı edinmelisiniz. Beslenme uzmanınızın önereceği tetkikler ile beslenmenizin kalitesini arttırabilirsiniz. Vitamin ve mineral eksikliğiniz, size uygun bir beslenme programı hazırlanarak kapatılabilir. Diyetinize düzen kazandırdıktan yaklaşık dört ay sonra etkilerini fark edeceksiniz.

Keten tohumu yağı, C vitamini, çinko alın

Besinler içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde besleyici olabiliyor. Günümüzde hazır gıdaların içerdiği katkı maddeleri nedeniyle besleyici özellikleri düşük. Mevsimine uygun meyve ve sebze tüketilmemesi durumunda beslenmenizi vitamin ve minerallerle takviye etmeniz gerekiyor. Eğer kendinize özel bir beslenme programı edinme şansınız yoksa, küçük bir tüyo verelim: Günlük 1000 mg keten tohumu ya da yağı, 1000 mg C vitamini ve çinko alabilirsiniz. Basitçe hamileler için tasarlanmış bir multivitamin tablet almanız benzer etkiyi sağlayacaktır.

Beslenmenizden zararlı yağları uzaklaştırın

Vücudumuz bazı yağ asitlerine ihtiyaç duymaktadır. Mesela balıklarda ve cevizde bol miktarda bulunan omega3 yağ asidi başta sinir hücreleri olmak üzere birçok hücrenin temel yapı taşıdır. Buna karşın margarinlerde bulunan hidrojenli yağlar ve et - süt ürünlerinde bulunan doymuş yağlardan uzak durmak gerekmektedir.

Fazla zayıf veya şişman olmak doğurganlığa engel

Vücut ağırlığınıza dikkat edin

Kadınların doğurganlığında vücut ağırlığı çok önemli. Doğurganlığın azaldığı belli bir vücut ağırlığı yok, hesap yapılırken boy da göz önünde tutulmalı. Vücut - kitle indeksinin 20 - 25 arasında olması doğurganlık için ideal. Vücut - kitle indeks hesaplaması vücut ağırlığının boyun karesine bölünmesi ile hesaplanmakta. Hem aşırı zayıf olmak, hem de kilolu olmak yumurtlamayı olumsuz etkiler.

Kahveyi azaltın

Bilimsel araştırmalarda, doğurganlık üzerine olumsuz etkileyen kafein seviyesinin hangi sınırda olduğu üzerine fikir birliği mevcut değil. Özellikle hamilelik planladığınızda kahveyi biraz sınırlandırmanız gerekir.

Sık sık tatil yapın

Hamilelik sıklıkla tatilde oluşmakta. Bunun ilk nedeni çiftlerin tatilde günlük streslerden uzaklaşmaları. Stres hem cinsel performansı azaltarak, hem de hormonal dengeyi olumsuz etkileyerek doğurganlığı azaltır. Yıl içinde kısa süreli de olsa sık sık tatile çıkmaya çalışın.

Azı da çoğu da zarar

Çok sık cinsel ilişkiye girmek de, çok seyrek ilişki de doğurganlığı azaltır. En uygun olan cinsel performans haftada 2 - 4 arasıdır. Bu sıklık hem sperm sayısını ve hareketliliğini olumlu etkiler, hem yumurtlama zamanına denk gelerek hamilelik oluşumunu sağlar.

Sabırlı olun, acele etmeyin

Tüm bu beslenme ve hayat tarzınızdaki değişiklik uyguladıktan sonra hamile kalmak için acele etmeyin. Unutmayın ki her kadın ayda sadece bir gün yumurtlar ve sağlıklı çiftler için aylık hamile kalma oranı yüzde 20 civarındadır. Hayatınızdaki bu değişiklikler 3-4 ay içinde etkilerini göstermeye başlayacaktır.

Bugün Gazetesi