Karlı ve soğuk havalarda dikkat !

İşte karlı ve soğuk havalarda dikkat edilmesi gerekenler...

Karlı ve soğuk havalarda dikkat !
A+ A-

Yurdun büyük bir bölümünde yaşanan kar yağışı, kuvvetli buzlanma ve don olaylarını da beraberinde getiriyor. Buzlu yolda ve kaldırımda kayarak düşmeler ciddi yaralanmalara yol açabilir. Central Hospital’dan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Gök Tuğrul Berkel, karlı ve soğuk havalarda dikkat edilmesi gerekenleri açıklıyor.

Yaşanan kar yağışı ve aşırı buzlanma sonucunda kaldırımlar ve üst geçitler büyük tehlike oluşturuyor. Bu aylarda sokakta yürürken çok dikkatli olunması gerekiyor. Aşırı buzlanmanın ve karın sebep olduğu kazalar, ölümcül sonuçlar doğurabilir. Özellikle gençlerde burkulma ve yumuşak doku travmasına sebep olabilir. Yaşlılarda ise ciddi kırıklara yol açabilir.

Kayarak düşmelerde en çok kol açıkken, el üzerine düşme şeklinin görülüyor. Bu düşme şekli sonrasında parmak eklemlerinde, el bileğinde, dirseklerde ve omuzda yumuşak doku ezilmeleri, kırıklar ve çıkıklar sıkça görülür. Boyuna ve başa alınan darbe sonucunda ciddi travmalara yol açan kazalarda kişi bekletilmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli.

Alınması gereken önlemler:

Kaymayan ayakkabılar ve yumuşak giysiler giyilmeli.

Eller cepte yürünmemeli.

Küçük ve yavaş adımlarla yürünmeli, merdiven inip çıkarken ayakların basamaklara tam olarak temas ettiğinden emin olunmalı.

Merdivenlerden inerken veya çıkarken korkuluklardan destek alınmalı.

Buzlanma olan alanlardan uzak durulmalı.

Kaygan zeminlerde yürürken şemsiye ya da bastonlardan destek alınmalı.

Yumuşayan karın altında buz tabakalarının olabileceği unutulmamalı.

Olası bir düşme durumunda avuç içlerinin yere bakması sağlanmalı. Böylelikle kalçalara binen yük azalmaktadır.

Leğen kemiği, sırt, bel ve boyun travmalarında, kazaya uğrayan kişi hareket ettirilmeden hastaneye götürülmeli.