Küçük çocukların başı bu sorunla dertte !

Çocukların çişini tutması enfeksiyona neden oluyor.

Küçük çocukların başı bu sorunla dertte !
A+ A-

Çocukları bezden kurtarıp tuvalet ihtiyacını söyler hale getirmek anneler için ciddi bir mesai istiyor. Bu alışkanlığı edindirmek de yetmiyor. Özellikle de yuva ve anaokulu çağındaki çocuklar birçok nedenle tuvalete gitmeye çekiniyor, idrarını tutuyor. Bu da idrar yolu enfeksiyonlarına yol açıyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr Ayla Haytan Önal, okul öncesi çocukların idrarını yapmayı alışkanlık haline getirebilmesi için; okuldayken 4-5 saat aralıklarla tuvalete götürülmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü idrarın mesanede uzun süre kalması, orada hastalık yapan bakterilerin artmasına, koruyucu hücrelerin bozularak idrar yolu enfeksiyonu oluşmasına yol açıyor.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarının üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen enfeksiyon olduğunu belirterek okul çağındaki daha da arttığına dikkati çeken Dr. Ayla Haytan Önal, çocuklara genital bölge temizliğinin öğretilmesi gerektiğini belirterek bu konudaki en önemli bilgileri şöyle sıralıyor:

-Küçük çocukların bu temizliği yapması zordur. Özellikle de 2,5-5 yaşındaki yuva dönemi çocuklarının. Bu nedenle her akşam çocuklara ayakta mutlaka tam veya yarım bir duş aldırılması önemlidir. Çünkü bu çocuklarda genital bölgenin tam anlamıyla temizlenmesini sağlar.

-İdrar yolu enfeksiyonu oluşmasının en önemli nedeni, kaka yoluyla bulaşan bakterilerdir. Genital temizlik iyi yapılmadığı takdirde bu bakteriler idrar yolunda kolayca ilerler anlamlı sayıya ulaştıklarında idrar yolu enfeksiyonu ortaya çıkar. Bebeklik döneminde bakım anneye ait olduğundan genital bölge temizliği her zaman daha özenlidir.

-Çocuklar tuvalete girmeden önce ve girdikten sonra mutlaka ellerini yıkamalıdır.

-Tuvalet kağıdıyla temizlemek faydalıdır ama akşam ayakta duş alarak temizlik tam anlamıyla gerçekleşmiş olur.

-İdrar yolu enfeksiyonları özellikle bu bölgenin anatomik yapısı nedeniyle kız çocuklarında daha sık görülür. Kız çocuklarının alt bakımı hangi yaşta olursa olsun daha özenli yapılmalıdır.  

HANGİ BELİRTİLER VARSA DOKTORA GÖTÜRMEK LAZIM?

Okul öncesi çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu kabızlık, iştahsızlık, bulantı, kusma, kilo alamama gibi belirtilerle ortaya çıkar. Dr. Ayla Haytan Önal, “Okul öncesi çocuklar bulguları çok dile getiremezler. Daha çok anneleri kesik kesik çişini yaptığını, huzursuz olduğunu, ateşlendiğini söylerler. Okul çağındaki çocuklarının iletişimi daha kolaydır. Onlar da sırt, bel ağrısı çektiklerini, idrar yaparken canlarının acıdığını ifade ederler” diyor. Genital bölgenin çok sık olarak sabunlu veya şampuanlı suyla yıkanmaması gerektiğini anlatan Dr. Ayla Haytan Önal, idrar yolu enfeksiyonlarının özellikle de kız çocuklarında sık görüldüğünün altını çiziyor ve şu bilgileri veriyor:

“Kız çocuklarında genital bölgeye bulaşan bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolay çünkü bu yol erkeklere göre daha kısa. Bu nedenle kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyonu daha fazla görülüyor. Günlük temizliğin tuvalet kağıdıyla önden arkaya doğru yapılması lazım. En ideali suyla yıkamaktır. Eğer ıslak mendille temizlik yapılacaksa, su bazlı olanların tercih edilmesinde yarar var. Çok sulu bırakılırsa da kurulanması gerekir. Bunların dışında sıkı giyinmemek, çamaşırın sentetik değil pamuklu olması önemlidir.”

Enfeksiyon tedavisinden önce idrar kültürü testi yapıldığını, kültürde üreyen bakteriye göre tedavinin doktorun gerekli duyması halinde uygun antibiyotiklerle yapıldığını söyleyen Dr. Ayla Haytan Önal, “Tedavinin ardından çocuklar 3-4 günde iyileşir. Ancak ilaçların 10 gün kullanılması gerekir. İyileşti diye ilacı bırakmamak önemlidir. İlaç bitiminden 3 gün sonra idrar kültürü yeniden alınarak kontrol edilmelidir. Erkek çocuklarda sünnet enfeksiyondan koruyucu bir etkendir” diyor.

Leyditurk.com