Makyaj malzemeleri kısır yapıyor !

Kullanılan makyaj malzemeleri hormon bozukluğuna yol açarak kısırlığa neden oluyor.

Makyaj malzemeleri kısır yapıyor !
A+ A-

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, kadınların vazgeçilmezi makyaj ürünlerinin hormon dengesizliğine yol açabilecek kimyasallar içerdiği için kısırlığa neden olabileceğini söyledi.

Her kadının güzel görünmek için kozmetik ürünlerini kullandığını aktaran Çoksüer, kozmetik ürünlerin kadınların hayatında vazgeçilmezlerinden olduğunu vurguladı. Çoksüer, yapılan araştırmadan örnek vererek ortalama kozmetik ürünlerini kullanan bir kadının vücudunun her gün en az 500 kimyasal maddeye maruz kaldığı bilgisini verdi. Çoksüer, bu kimyasal maddelerin alerjiden, hormon bozukluğuna, doğurganlık sorunlarından kansere kadar birçok rahatsızlığa neden olabildiğini ve kadınlarda hormon bozukluğuna neden olduğu için kısırlık riski oluşturduğunu da vurguladı.

Ruj, oje, fondöten, deodorant, parfüm, vücut losyonu, saç spreyi gibi ürünlerin kimyasal analizini yapan araştırmalarda tüyler ürperten sonuçları ortaya çıktığını dile getiren Çoksüer, sağlık açısından büyük bir riskle karşı karşıya kalındığını belirtti.

Erken yaşta makyaj yapmaya başlamak kısırlık riskini artırıyor

Çoksüer, bir kadın ne kadar erken yaşta makyaj yapmaya başlarsa kısırlık açısından tehlikenin o kadar büyük olduğu belirterek şunları söyledi:

-19 yaşındaki genç kızlar üzerinde yaptığı araştırmada, bu kızların kullandığıgüzellik ürünlerinde, daha önceki araştırmalarda kanser ve hormon sorunlarına yol açtığı tespit edilen kimyasallara rastlandı. İskoçya’da yapılan bir çalışmaya göre; hamilelik döneminde makyaj yapmak (özellikle gebeliğin ilk üç ayında) hem bebeğin hem de annenin hayatını riske atmaktadır.

Hamileliğin ilk üç ayında üreme sistemi geliştiği için bu haftalarda kullanılan makyaj malzemeleri bebeklerin kısırlığına neden olabiliyor. Makyaj malzemelerinde kullanılan bu kimyasal ürünler, hamile fareler üzerinde de denendi. Çalışma sonucunda kız çocuklarında hormon profilini bozduğu ve erkeklerde de üreme sistemini olumsuz yönde etkilediği görüldü. Uzmanlar bebeklerin sağlığı için hamileliğin ilk evrelerinde annelerin makyaj yapmamalarını öneriyor.

Hamilelik döneminde bebekler risk altında

Kadınların makyaj yapmadan önce, bu kimyasalların sağlık açısından vücuduna verdiği zararlarını göz önünde bulundurarak makyaj yapmaktan kaçınması gerektiğini bildiren Çoksüer, Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında bebekler daha çok risk altında olduğu için bu dönemlerde makyaj yapmaktan kaçınmaları gerekir. Saç ve vücut temizliğinde boya ve parfüm içermeyen doğal beyaz sabun öneriliyor. Cilt bakımı için boya ve parfüm içermeyen ürünlerin tercih edilmesi öneriliyor. Ayrıca uzmanlar, bitkisel kozmetiklerin daha az zararlı olduğu veya alerji yapmayacağı düşüncesinin yanlışlığına dikkat çekiyor diye konuştu.