Adil Öksüz'le ilgili gündeme bomba gibi düşecek iddia
3 yaşındaki çocuk unutulduğu serviste havasızlıktan öldü
Genç kadına önce taciz, sonra dayak !

Mevsimsel göz alerjisi kapıda !

Normal şartlarda zararsız olan ev tozu, polen ya da tüy gibi maddeler bazı bünyelerde reaksiyon geliştirerek göz alerjisine neden olabiliyor.

A+ A-

Dünya nüfusunun yüzde 20-35\'ini etkileyen alerjik hastalıklar, Türkiye\'de yüzde 20\'ye ulaşan sıklıkta görülüyor. Ve bu alerjik belirtilerin yüzde 70’i gözlerde ortaya çıkıyor. Alerjiler konjonktivit (göz yangısı) ve astım gibi başka sorunları da tetikleyebiliyor. Burun ve göz alerjilerinin birleşimi ise rinokonjunktivit denilen hastalığın oluşmasına neden oluyor.Acıbadem Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat MORAY, kaşıntı, sulanma ve çapak oluşumuna neden olan göz alerjisi ( konjonktivit) hakkında bilgi verdi.

Kontrol altına alınamayan alerjiler ölüme bile neden olabiliyor

Gözler ve solunum yolları ile temas eden alerjenler çoğunlukla havada bulunuyor. Polenler, küfler, toz, tüy gibi materyaller havadan gelen alerjenler olarak sayılabiliyor. Böylelikle vücudumuza hava yolu ile kolaylıkla giriş yapabiliyor, aslında zararlı olmayan bu maddeler yabancı olarak algılanarak bir tepki ile karşılaşıyorlar. Böylelikle alerjik reaksiyon dediğimiz tablo ile karşı karşıya kalınıyor. Alerjik reaksiyon hiç de masum olmayan ve kontrol altına alınamazsa ölümcül tablolarla sonuçlanabilen bir rahatsızlıktır. Yiyecekler ya da böcek sokmaları ve ısırmaları gibi diğer alerji nedenleri havadan gelen alerjenler gibi gözleri doğrudan etkilemiyor. Bazı kozmetikler ve antibiyotikli olan göz damlaları gibi ilaçlara karşı da göz alerjileri ortaya çıkabiliyor.

Alerjiye Neden Olan Maddelerden Kaçınmak Gerekiyor

Prensip olarak en yaygın tedavi;  alerjinin kesin ve kalıcı bir tedavisi olmadığından alerjiye neden olan maddelerden kaçınmak. Örneğin; yaşam alanlarımızda aşırı toz oluşumunu engellemek; tüylü hayvan, halı, oyuncak gibi materyalleri çevremizden uzaklaştırmak;  polen mevsiminde daha çok kapalı mekanlarda kalmak ve mümkünse filtreli sistemlerle hava temizleyici cihazlar kullanmak; gözleri saran güneş gözlükleri takmak; araç kullanırken camları kapalı tutarak; filtreli klima sistemlerini çalıştırmak gibi basit yöntemler arasında sayılabiliyor.

İlaçla bağışıklık sistemi kuvvetlendiriliyor

Eğer gözlerdeki alerjiye neyin neden olduğunu bilmiyorsak ya da onlardan uzak durma şansımız yok ise ilaç tedavisine başvurmak gerekiyor; bunun için ise öncelikle mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına başvurmalı ve tavsiyelere göre hareket etmek gerekiyor. Bununla ilgili olarak doktorunuzun tavsiye edeceği göz damlaları ve çeşitli diğer ilaçlar rahatlamanızı sağlıyor. Genel alerji tedavileri de (aşı vs.) faydalı olabiliyor. Bu tedavide alerji uzmanı olan doktorunuz size küçük miktarlarda alerjen enjekte ederek bağışıklık sisteminizi kademeli olarak güçlendirmeyi amaçlıyor.

Günlük Lensler Tercih Ediliyor

Kontakt lens kullanıyorsanız, alerji mevsiminde lensler gözlerinize rahatsızlık verebiliyor. Havadan gelen alerjen maddeler doğrudan kontakt lenslerinize yapışarak sizi rahatsız edebiliyor. Alerjenler doğal gözyaşı ve yapışkan göz salgısı üretiminizi de arttırabiliyor, böylece yapışkan göz salgısı kontakt lenslerinizin üzerinde birikerek rahatsızlık verebiliyor. Belirtilerinizi hafifletebilecek ve kontak lenslerinizin temiz kalmasını sağlayacak göz damlalarını kullanmanız tabi ki yine doktorunuzun tavsiyesi ile uygun olacaktır; zira bazı damlalar lenslerin rengine ya da yapısına zarar verebiliyor. Bir diğer seçenek de günlük kullan-at tabir edilen lensler. Çünkü bu lenslerde, alerji ile ilişkili rahatsızlıklara sebep olan ve zamanla meydana gelen rahatsızlık verici birikintiler oluşmuyor.

Leyditurk.com