Vatandaşa zorunlu olan kural artık Suriyelilere serbest
Hükümet zam teklifini açıkladı, memur yanıt verdi
Dikkat ! İstanbul'a uyarı üstüne uyarı geliyor

Nasır kabusunuz olmasın

Ayaklar, kadın güzelliğinin ve bakımlı bir vücudun en önemli göstergelerinden.

A+ A-

Elbette her şeyin olduğu gibi güzel ayaklara sahip olmanın da bir takım sırları ve püf noktaları var. Bu sırları bilmek gerçekten çok önemli. Ayak sağlığı uzman Kiropodist Özgül İşgör nasırlarla başa çıkmanın yollarını veriyor. Nasırdan nasıl oluşur? Nasırlar, ayakkabıların kemikleri zıt yönde itmesinden ve deri üzerine basınç yapmasından kaynaklanan sertleşmelerdir.

Derinin yüzey tabakası sertleşir ve altındaki dokuları tahriş ederek aşağı doğru yapılaşır. Sert nasırlar, çoğunlukla parmakların üzerinde ve küçük ayak parmağının kenarında yerleşirler. Yumuşak nasırlar açık yaralara benzerler ve birbirine sürtünen parmaklar arasında gelişirler. Ayağa uymayan ayakkabılar en önemli nasır sebebidir. Ayakkabılarınız çok sıkıysa, ayağınızı artan bir basınçla sıkıştırır. Çok gevşekse, bu kez ayağınız ayakkabının içinde kayabilir ve ayakkabıya sürtünebilir. Yüksek topuklu ayakkabılar da nasıra neden olabilir.

Nasırdan nasıl kurtulabiliriz?

Nasır tedavisinde önce, nasıra sebep olan basınç ve sürtünme ortadan kaldırılmalıdır. Her şeyden önce, buna kötü bir ayakkabı neden oluyorsa, bu hemen değiştirilmelidir. Nasır parmak arasındaysa, buralara eczanelerde de bulabileceğiniz özel küçük yastıkçıklar yerleştirilebilir. Büyük nasırlarda uzman müdahalesi gerekir. Son çare olarak da cerrahi müdahalelere başvurulabilir ve nasır aldırılabilir. Öte yandan, bilinenin aksine pedikür, nasır tedavisi değildir. Aksine, zarar verebilir.

Ayak sağlığı için neler yapmalı?

Giydiğimiz ayakkabılara dikkat etmeli ve sonradan genişler diye ayakkabı satın almamalıyız. Ayakkabı giyerken bağcıklı ayakkabılar tercih edilmelidir. Bağcıklar mutlaka her giyişte yeniden ayağa göre ayarlanmalıdır. Giyilen ayakkabıyı ertesi gün tekrar giymek ayak sağlığı açısından doğru değildir. Biz farkında olmasak da ayakkabının içerisinde terlemeyle birlikte hafifte olsa bir nemlenme olur.

Kiropodist
Özgül İŞGÖR