Pastırma sıcaklarının etkilerine dikkat !

Pastırma sıcakları olarak adlandırılan bu havalar, pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Pastırma sıcaklarının etkilerine dikkat !
A+ A-

Kış mevsiminin etkisini yavaş yavaş artırdığı düşünülürken, hava sıcaklıkları yeniden değişkenlik göstermeye başladı. Halk arasında pastırma sıcakları olarak adlandırılan bu havalar, başta baş ağrısı olmak üzere pek çok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Nöroloji Bölümü\'nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, hava değişimlerinin baş ağrısı üzerindeki etkilerini anlattı.

HAVADAKİ BASINÇ DEĞİŞİKLİĞİ BAŞ AĞRISINI TETİKLİYOR

Hava şartları, baş ağrısını ve migreni tetikleyen çevresel faktörden en önemlisi olarak öne çıkar. Basınç, ısı, nem ve rüzgar gibi tek bir hava özelliğinin ani değişimi veya bu özelliklerinden birkaçının birlikte ani değişimi ağrıyı başlatabilir. Hava basıncında ani düşme, bulutların kalınlaşması, nem bSinüs enfeksiyonları neden olur.

• GÖZE BAĞLI BAŞ AĞRISI: Uzun bir süre bir şeye odaklanma sonucu oluşur.
• SEKONDER BAŞ AĞRISI: Başka bir hastalığa bağlı meydana gelir. (Örneğin, tümörler)
• NEVRALJİ: Sinirlerin irritasyonu ile olan baş ağrısı.
• AŞIRI MADDE KULLANIMINA BAĞLI BAŞ AĞRISI: Alkol, nikotin ve kahve sıklıkla ağrıya yol açar.

AĞRI KESİCİLERİ DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANIN

Baş ağrısından yakınan hastaların çoğu reçetesiz satılan ağrı kesicilere kolayca ulaşmakta ve doktora danışmaksızın kendi kendini tedavi etmektedir. Baş ağrıları önemsiz bir durum olarak algılanmamalıdır. Doktor kontrolünde alınmayan ilaçlar bir süre sonra etkisini tamamen kaybedecektir. Üstelik alınan ilaçlarla sürekli bastırılan baş ağrısının çok ciddi bir hastalığın ikaz bulgusu olabileceği de unutulmamalıdır.