Hükümet zam teklifini açıkladı, memur yanıt verdi
Dikkat ! İstanbul'a uyarı üstüne uyarı geliyor
Eski ülkü ocakları başkanı 15 yaşındaki erkek çocuğuyla basıldı

Saç dökülmesi psikolojiyi bozuyor

Saç dökülmesi zamanla görünüşü etkileyen bir problemden öteye gidiyor.

A+ A-

Saç dökülmesinin görünüşü etkileyen bir problemden öte ciddi psikolojik sorunlara yol açtığını belirten Türk Hair Trans Genel Direktörü Handan Acıkök, saçları dökülen insanların yoğun stres neticesinde toplumdan uzaklaştığını söyledi.

İnsanlar, dış görünüşlerinde en önemli unsurlardan biri olarak gördükleri saçlarını kaybederken psikolojik olarak geriye gidiyorlar. Saç dökülmesi sosyal hayatı etkiliyor ve fiziksel görünümün yanı sıra psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor.

Kellik sorununun yadsınamaz bir sağlık problemi olarak tedavisi edilmesi gerekiyor. İnsanlar en çok yaz ve kış aylarında zorluklar yaşıyor. Sağlık gerekçelerinin ciddi bir sorun teşkil etmesine karşınsaç ekimi kararı alırken psikolojik nedenler ağır basıyor.

Saçları seyrelen ya da tamamen kelleşen insanların, bu eksikliği kendi iç dünyalarında ciddi bir sorun haline getirdiklerini gözlemliyoruz. Saç dökülmesini beklenmedik bir kayıp olarak algılıyor ve bunu kabullenmekte zorlanıyorlar. Saçsızlık bir sağlık sorunu; ancak özgüven kaybı, dikkat çektiğini düşünme takıntısı, sosyal ilişkilerde kendini eksik hissetme gibi psikolojik sonuçları kişinin hayatını daha fazla etkiliyor. Saç ekimi işleminin ardından hastaların sosyal hayatları olumlu yönde değişiyor, adeta kendilerini buluyorlar. Saçları dökülmüş olan ve bunu bir problem olarak görmeyen insanlar dahisaç ekiminin ardından bir psikolojik rahatlama içine girdiklerini ifade ediyorlar.

Saç ekimine ilgi artıyor

Saç ekiminin, eskiden  yapay bir görüntü oluştururken son yıllarda gelişmiş yöntemler sayesinde doğal görünümü beraberinde getiriyor. Son zamanlarda saç ekimine talebin arttığını söyleyebiliriz. Bunun nedeni gelişmiş yöntemler ve ardından gelen başarılı sonuçlar. Önceki yıllarda saç ektiren kişileri kolayca ayırt edebiliyordunuz. Şimdi ise tamamen doğal bir görünüme sahip olma şansınız var.