Bayramda çalışanlar dikkat !
Almanya'dan Erdoğan'a küstah sözler
Kadın çalışanları ilgilendiren karar ! Resmi Gazete'te yayımlandı

Sağlıklı dişler için nasıl beslenmeli?

Diş sağlığını düşünenler, her besin grubundan dengeli olarak tüketilmeli...

A+ A-

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, Alkali ortamın dişlere dost olduğunu vurgulayarak, "Ph değerlerini biliyoruz. Ph düşünce asit, yükselince alkali olur. Asitli ya da asit oluşturan bir beslenme şekli, dişlerin yüzeyinde aşınma, hassasiyet, çürük ve yıpranma miktarında artışa sebep olur" dedi. Sağlıklı dişler için taze sebze meyve, dogal ürünler tüketmek gerektiğine dikkat çeken Yalçın, "Asitli içeceklerden uzak durmalıyız. Tek tip beslenme tavsiye etmiyoruz. Hayattaki her şey için geçerli olduğu gibi"Denge"unsuru beslenme için de önemli ve değişmez koşuldur" şeklinde konuştu.

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, her besin grubundan dengeli olarak tüketilmesi gerektiğini belirterek, belli başlı yiyecekleri şöyle sıraladı: 'Karbonhidrat (ekmek v.b), sebze, meyve, et, süt, yoğurt, peynir…'

Ara Öğünleri Azaltın

Yalçın, "Özellikle ara öğünlerle şekerli bir gıda yediğinizde 20 dakika boyunca dişleriniz asit ortama maruz kalacaktır. Ara öğünler sıklaştıkça gün içinde dişler sürekli asitle mücadele halinde olacağından çürük oluşumunda artış olur" dedi.

Ana Öğünler Serbest

Yalçın, ana öğünlerde, besin çiğnenme fonksiyonu sırasında salgılanan tükürük miktarında artış olduğunu belirterek, tükürük artışıyla birlikte dişlerin üzerinde besin birikimi ve asit ortamın yaratacağı etkilerin azaldığını anlattı.

Süt Ürünleri Mucizesi

Yalçın, diş sağlığında süt mucizesine dikkat çekerek "Süt ürünleri içindeki Kazein proteininden dolayı çürük engelleyici özelliğe sahiptirler. İçerisindeki şeker ve yağ miktarı önemlidir tabii ki. Özellikle beyaz peynir, yoğurt diş dostu besinlerdir. Rahatlıkla tüketebilirsiniz" şeklinde konuştu.

Yemekler Arasında Acıktığınızda

Yalçın, yemek aralarında acıkınca; "Çiğ sebze, meyve, peynir, sade yoğurt yemeyi tercih edebilirsiniz. Günde 3 kez dişlerinizi florürlü bir diş macunuyla fırçalamak ve diş ipi kullanmak mutlaka yapılması gerekenler listesinde 1. Sıradadır" dedi.