Sigara tiryakilerini bekleyen sinsi tehlike !

Uzm. Dr. Nezaket Erdoğan, KOAH hakkında bilgi verdi.

Sigara tiryakilerini bekleyen sinsi tehlike !
A+ A-

Sadece yetişkinlerde görülen KOAH çocuklarda görülmez çünkü KOAH’lı kişilerin çoğu ya halen sigara içmekte olan ya da eskiden sigara içmiş kişilerdir. “Her türlü tütün ürünü içmek KOAH’a neden olabilir” diyen Özel Ortadoğu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezaket Erdoğan, “KOAH Yaklaşık olarak 20 yıl günde 1 paket sigara içme sonrasında ortaya çıkar. Eğer 1 paketten daha fazla sayıda sigara içiliyorsa hastalığın ortaya çıkma zamanı daha da kısalır” şeklinde konuştu.

Hastalık 40’lı Yaşlarda Belirti Veriyor

Hastalığın genellikle 40 yaşından sonra belirti vermeye başladığını kaydeden Uzm. Dr. Nezaket Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: KOAH teşhisi alan kişilerin büyük çoğunluğu halen sigara içen veya çok uzun süre sigara içmiş ve bırakmış kişilerdir. Hastalık sinsi ilerlediğinden ve sigara bağımlıları öksürük, balgam çıkartma gibi şikayetleri önemsemedikleri için KOAH teşhisi konduğu zaman hastalar akciğer kapasitelerinin önemli kısmını kaybetmiş olurlar. İlk defa solunum problemiyle karşılaştıysanız veya 1 aydan daha uzun süre bir öksürüğünüz varsa mutlaka doktora gitmelisiniz”.

KOAH’ın En Büyük Nedeni Sigara

Ülkemizde 20 yaşın üstündeki kişilerin en az yarısının sagara bağımlısı olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Nezaket Erdoğan, “Dolayısıyla bizim gibi sigara içme alışkanlığının yaygın olduğu ülkelerde KOAH önemli bir halk sağlığı sorunudur” dedi. Erdoğan, şöyle devam etti: Hastaların önemli bir bölümü hastalıklarının farkında olmayıp öksürük, balgam çıkarmadan ve nefes darlığı gibi şikayetleri için çok rahatsız olmadıkça doktora gitmemektedirler. Sigara dumanı ile nefes boruları ve hava keseciklerine zararlı gazlar ve maddeler dolar. Yıllar geçtikçe bu zararlı gazlar ve maddeler bronşların ve hava keseciklerinin yapısını bozmaya başlar. Bunun sonucunda bronşların hastalanmasıyla taşıyıcı bronşit, hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanmasıyla amfizem ortaya çıkar. KOAH adı altında bu iki hastalık yer almaktadır. Sigara içimi ile hem bronşlarda tıkayıcı bronşit hem de amfizem gelişir. Akciğerde ortaya çıkan bu tıkanıklıklar ve bozulmalar sonucunda kana oksijen geçişi azalır ve vücudun oksijensiz kalması ile pek çok rahatsızlıklar doğar”.

Sigara Bırakılmazsa Çok Hızlı İlerliyor

KOAH’ın ilerleyici bir hastalık olduğunu da ifade eden Erdoğan, “Günümüzde akciğerde oluşan bu yapısal ve işlevsel bozuklukların tedavisi belirli oranlarda mümkün olabilmektedir. Sigaranın bırakılması ve etkin bir KOAH tedavi süreci ile hastalığın seyri değiştirilebilir. Diğer yandan sigara bırakılmazsa hastalık çok hızlı ilerleyebilir. Bu nedenle KOAH tedavisinde sigarayı bırakmak çok önemlidir” diye konuştu.

KOAH’ın Belirtileri Neler?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezaket Erdoğan, KOAH hastalığının belirtilerini de şu şekilde açıkladı: “Nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum, sabah baş ağrısı, sağ kalp yetmezliği ve morarma.

KOAH Nedir:  KOAH, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir hastalık ismidir.

Leyditurk.com