Soğuklar göz kuruluğunu tetikliyor

Göz kuruluğu kuru ve soğuk havalarda artış gösteriyor.

Soğuklar göz kuruluğunu tetikliyor
A+ A-

Göz kuruluğunun soğuk havalarda arttığını söyleyen Opr. Dr. Alp Kayıran, özellikle açık havada spor yapanları uyardı: \"Yanma, batma, kızarıklık ve bulanık görme gibi semptomlar kuru göz hastalığını işaret edebilir.\"

Kuru gözün dünya üzerinde milyonlarca insanı etkileyen ve göz doktoruna başvurularında görme azlığından sonra ikinci sırada yer alan çok yaygın bir durum olduğuna dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Alp Kayıran, hastalığın kış aylarında da can sıktığını bildirdi.

Göz kuruluğunun, gözyaşının düzgün ya da yeteri kadar üretilemediği ya da buharlaşmasının arttığı durumlarda yaşanan bir sorun olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Alp Kayıran, kuru ve soğuk hava koşullarında gözde yanma, batma, kızarıklık ve bulanık görme gibi semptomlar görülmesinin hastalığın göstergesi olduğunu söyledi.

Kadınlarda daha sık görülüyor

Kuru gözün erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görüldüğünün altını çizen Dr. Kayıran, “Özellikle menopoz dönemindeki kadınlar arasında yaygındır. Günümüzde kontakt lens kullanımının yaygınlığına bağlı olarak giderek artan sayıda erkekler ve gençler de göz kuruluğuna rastlanmaktadır” dedi.

Bilgisayar ve tv kuruluğu artırıyor

Klimalı ortamların göz kuruluğunu artırabileceğini vurgulayan Op. Dr. Kayıran, hastalığa önlem olarak hava nemlendiricilerinin kullanılabileceğini, çok uzun süre televizyon seyretmek, bilgisayar karşısında çalışmak ya da oyun oynamak gibi alışkanlıkların göz kuruluğunu artırabileceğini söyledi.

Göz kuruluğunun tedavisi

Dr. Kayıran, göz kuruluğu hastalığının tedavisini ise şöyle anlattı:

“Kuru göz hastalarına öncelikle yerine koyma tedavisi uygulanır. Suni gözyaşları ve jellerle göz yüzeyini ıslatmaya yönelik tedaviler verilir. Bunlar çoğu zaman az ya da orta derecedeki basit göz kuruluğunda yeterli olur.”

Daha ileri durumlarda ise farklı ilaç tedavileri veya ‘punktum tıkacı’ denilen bir yöntemin uygulanabileceğine işaret eden Op. Dr. Kayıran, bu yöntemle gözyaşı kanalına tıkaç takılarak gözyaşının kanala akmasının engelleneceğini ve gözyaşının gözde daha uzun kalmasının sağlanacağını belirtti.

Mesleği veya eğitimi gereği uzun süre bilgisayar karşısında çalışmak zorunda kalan hastaların takviye suni gözyaşları kullanabileceğini aktaran Kayıran, ancak bu suni gözyaşlarının bilinçsizce alınmaması ve mutlaka bir hekim tarafından önerilmesi gerektiği uyarısında bulundu.