Fenerbahçe Ürgüp'ten çıkamadı
İspanya'da facia ! Minibüslü saldırı !
Yeni mezun astsubayları ''abla'larla evlenmeye zorlamışlar

Tansiyonunuzu bu egzersizlerle düşürün..

Yüksek tansiyonu önlemek için bu egzersizleri yapabilirsiniz.

A+ A-

Egzersizden Tekrar Keyif Almaya Çalışın

Keyif aldığınız aktiviteler bulun ve haftanın çoğu günü en az 30 dakika egzersiz yapmanın bir yolunu bulun. Günlük ev işleri, bahçede çalışma, pencereleri silme, merdiven inip çıkma, alışveriş torbalarını taşıma, bisiklet sürme... Hepsi de kalbinize faydalı olan egzersizlerdir.

İpucu: Arabanızı uzak bir yere park ederek, otobüsten bir durak önce inip geri kalanı yürüyerek aktivite seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Jimnastik Salonuna Gitmek

Daha aktif yaşamak için jimnastik salonuna ihtiyacınız yok. Fakat bazı insanlar jimnastik salonunda çalışmayı daha kolay buluyorlar. Ayrıca mahallenizdeki spor salonundaki öğretmenler, aletleri sakatlanmadan kullanmayı öğretebilirler.

Kalbinizi Güçlendirin

Ağırlık kaldırmak, ağırlık makineleri kullanmak, şınav çekmek gibi egzersizler haftada üç kez yapıldığında kalbinizi güçlendirir. Direnç egzersizleri tansiyonu düşürür, vücut yağını azaltır, kas kütlesini ve metabolizma hızını yükseltir.

Ne Kadar Egzersiz Yeterlidir?

Eğer tansiyonunuz çok yüksek değilse, 30 dakikalık canlı yürüyüş sizi ilaç kullanmaktan kurtarabilir. Hali hazırda tansiyon ilacı kullanıyorsanız, 30 dakikalık orta şiddette egzersiz - kalbinizin daha hızlı çarpıp terlemenize yetecek kadar egzersiz - ilaçlarınızın daha etkili olmasını sağlar.  Yüksek tansiyonunuz yoksa fiziksel olarak aktif olmak tansiyonunuzu normal seviyede tutar.

Başlamak

Bir süredir egzersiz yapmıyor musunuz? Sakatlanmaları önlemek için yavaş yavaş başlayın. Güçlendikçe egzersiz miktarını arttırın. Örneğin günde 10 ila 15 dakika ile başlayın, bir kondisyon bisikleti sürmek, sokağı dolaşmak gibi şeyler yapabilirsiniz. Her birkaç günde egzersiz vaktini attırarak günde 30 dakikaya ulaşın.

Sakatlanmadan Kaçınmak İçin Acele Etmeyin

Eğer egzersize yeni başlamışsanız, kendi hızınıza göre hareket etmeyi unutmayın. Yoga, bisiklet sürme (eğlence amaçlı), bahçeyle uğraşma, su aerobiği veya yüzme (orta hızda) gibi hafif egzersizler seçin. Kendinizi daha zinde hissettikçe egzersizin şiddetini ve süresini arttırın.

Egzersizleri Kendinize Uygun Hale Getirin

Egzersizi yoğun gündeminize oturtmaya çalışın. Çocuklarınız oyun oynarken sizde evde egzersiz yapabilirsiniz, işten önce veya sonra, hatta öğle yemeği vakitlerinde bile egzersiz yapabilirsiniz. Evden çıkmak zorsa, bir kondisyon bisikleti kullanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca bu sırada televizyon seyredebilirsiniz.

Kısa Egzersiz Sürelerini Deneyin

Meşgul günlerinizde egzersizinizi onar dakikalık seanslara bölmeyi deneyin.  Örneğin olduğunuz yerde koşabilir, esneme egzersizleri yapabilir, 10 dakika boyunca evinizi süpürebilirsiniz.  Günde 3 defa 10''ar dakikalık egzersiz 30 dakikaya tekabül eder, bu kalbinize fazladan sağlık getirmek için yeterlidir.

Evde Kendi Jimnastik Salonunuzu Kurun

Egzersiz yapmak istiyorsunuz, fakat salona gidecek vaktiniz yok mu? O zaman evde kendi salonunuzu kurun. Halterler, tüpler, yoğa matı, egzersiz topu alın. Bunları boş bir yerde tutun. Evdeki egzersiz çalışmalarınız için bunları düzenli olarak kullanın.  Ayrıca yağları yakmak ve dayanıklılığınızı arttırmak için bir egzersiz bisikleti alabilirsiniz.