Vertigo hayatınızı zorlaştırmasın

Vertigo, baş dönmesinin tek değil en belirgin sebebidir.

Vertigo hayatınızı zorlaştırmasın
A+ A-

Baş dönmesi rahatsızlığı olarak bilinen “Vertigo” önlem alınmadığı takdirde ileride ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Özel Medline Adana Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Sibel Karaca vertigo ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

Birçok hasta baş dönmesi şikayetini vertigo ile karıştırıyor

Verigo’nun halk arasında çok sık tanı alan, iç kulakta kristal oynaması hastalığıyla aynı hastalık zannedildiğine dikkat çeken Karaca, “Vertigo, baş dönmesinin latince adıdır. Baş dönmesinin tek değil en belirgin sebebidir.  Vertigoyu iki grupta ele alabiliriz. Birincisi periferik yani kulak kaynaklı, ikincisi ise santral yani beyin kaynaklı olan sebeptir. Birde fobik postural vertigo durumu vardır. Bu tip hastaların yalnızca belirli ortamlarda baş dönmesi hissi olur” dedi.

Stres, yorgunluk ve uykusuzluk vertigoya davetiye çıkartıyor

Periferik Vertigo’nun en bilindik belirtilerinin baş dönmesi, etraf dönüyor ya da cisimler hareket ediyor hissi ve deprem oluyor var sanısı olduğunu vurgulayan Karaca, ”Bunların en sık nedeni iç kulakta kristal oynamasıdır. Diğer nedenler ise; kafa  travması, denizde ya da  havuzda kulak ve ağza su girişi, stres, yorgunluk ve uykusuzluktur. İç kulaktaki iltihaplar ve dış kulak yolunu tıkayan kirler de vertigonun nedenleri arasındadır. Başlangıçta tamamen fiziksel bir hastalık olan vertigo, tekrar ettikçe hastanın psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Belirtiler çok uzun sürmüşse hasta ağlayarak bile gelebilir. Fakat çok basit tedavi yöntemleriyle hasta hızlı bir şekilde tekrar sağlığına kavuşabiliyor” şeklinde konuştu.

Basit manevra egzersizleri ile hasta çok çabuk iyileşebiliyor

Periferik Vertigo tanısı konulduktan sonra tedavi sürecinin çok kolay olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Sibel Karaca, “Öncelikle hastalardan iyi bir hikaye alınmalıdır. Hikayede; baş dönmesinin başlangıç zamanı ve süresi, eşlik eden diğer bulgular, ve kullandığı ilaçlar sorgulanmalıdır. Tanı konulduktan sonra basit manevra ve egzersizlerle hastalık büyük oranda iyileşmektedir” dedi.

Santral Vertigo’da baş dönmeleri süreklidir

Beyincik ve beyin sapı damar tıkanıklıklarının ve beyin kanamalarının Santral Vertigo’ya neden olduğunu söyleyen Karaca, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu hastaların tedavi süreci tamamen farklıdır. Periferik Vertigo’da manevrayla hastanın baş dönmesi şikayetini ortaya çıkarabiliyorken, Santral Vertigo’da baş dönmeleri süreklidir. Hastanın muayenesinde çift görme, yüzde eğrilme, kol ve bacakta tek taraflı uyuşma, güç kaybı ve ayakta denge kaybı gibi bulguları vardır. Tanı için görüntüleme yöntemi kullanılır. Santral Vertigo hastalarının tedavi süreci daha uzundur. Hastanede yatarak tedavi olmaları gerekir. Santral Vertigo hastalarında da yüzde 90 oranda iyileşme görülüyor. Ama bazı hastalarda denge kaybı ve nörolojik bozukluklar kalabiliyor”

Leyditurk.com