Yeni lazer tedavisi kanserli hücreleri yok etmeyi başardı

Bilim insanları derinin üzerinden lazer kullanarak kanser hücrelerini bulup yok etmeyi başardıklarını duyurdu. Yöntemin kanser tedavisi için önemli bir adım olduğu belirtiliyor.

Yeni lazer tedavisi kanserli hücreleri yok etmeyi başardı
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Haberin Foto Galerisi

Bu meyveden kanseri önleyen madde çıktı Bu meyveden kanseri önleyen madde çıktı

ABD’deki Arkansas Üniversitesi’nden bilim insanları, tümörlü hücreler üzerinde lazer kullanarak bunların sıradan hücrelere göre çok daha fazla ısı enerjisi emmesini mümkün kılıp, kanserli hücrelerin genişlemesini ve çökmesini sağladıklarını duyurdu.

Futurist teknoloji sitesinin aktardığına göre, tedavi biçiminin amacı kanserli hücrelerin diğer organlara yayılmasının önüne geçilmesi ve vücutta dağılmadan yok edilmesinin sağlanması.

‘Science Translational Medicine’ dergisinde yayımlanan çalışmayı kaleme alan Vladimir Zharov, bu teknolojinin metastaz (kanserin yayılması) sürecini çok önemli bir ölçüde durdurma potansiyeli olduğunu söyledi.

Zharo, tedavi yönteminin umut verici olduğunu, lazer ile bir kanser hastasının tümörlerinin yüzde 96’sının yok edildiğini kaydederek, bu cihazın yeni olmasa da insanlar üzerinde ilk kez denendiğini ifade etti.

Daha önce onlarca benzer cihazın kullanılmış olmasına karşın bu yeni tedavi biçiminin diğerlerinden farklı olarak bir litre kanı bir saat içinde tarayabildiği belirtildi.

Kozmetik ürünlerde büyük ''kanser'' tehlikesiKozmetik ürünlerde büyük ''kanser'' tehlikesi

Meme kanseri tedavisinde yeni yöntemMeme kanseri tedavisinde yeni yöntem

Bu meyveden kanseri önleyen madde çıktıBu meyveden kanseri önleyen madde çıktı

Türkiye Küba'dan kanser aşısı alacakTürkiye Küba'dan kanser aşısı alacak

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News