Melih Gökçek istifa edeceği tarihi açıkladı !
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istifa etti !
Yaz saati uygulaması için flaş karar !

Prematüre Bebek Bakımı, Kayseri'de Tartışıldı

KAYSERİ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde prematüre bebeklerde Neuro-proteksiyon ve gelişimsel bakım konulu eğitim verildi.

Prematüre Bebek Bakımı, Kayseri'de Tartışıldı
A+ A-

KAYSERİ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde prematüre bebeklerde Neuro-proteksiyon ve gelişimsel bakım konulu eğitim verildi.

Uluslararası bir firmanın katkılarıyla düzenlenen eğitime, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof.Dr. Adnan Öztürk, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Doç.Dr. Mustafa Ali Akın ile Nevşehir, Malatya illerindeki hekim, hemşire ve yandal uzmanlık öğrencileri katıldı. Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. İbrahim Özcan, 2015 yılında 69 kuvözlü yenidoğan yoğun bakım ünitesinde toplam 2 bin 647 hastanın yatarak tedavi edildiğini, bunların 677'sinin prematüre (erken doğan) bebeklerin olduğunu bildirdi. Doç.Dr. Özcan, toplam yeni doğanların yüzde 25'ini oluşturan prematüre bebeklerin, modern tıbbın geldiği noktada, küçük aylarda ve daha düşük doğum ağırlıklı bebeklerde de yaşam şansı sağladığını ve bu bebeklerin daha iyi bir hayata devam etmesi açısından bu gibi eğitim faaliyetlerinin önemli ve gerekli olduğunu söyledi. Kayseri'deki Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan servisi sorumlusu Doç.Dr. Mustafa Ali Akın, eğitimde, prematüre bebeğin doğduğu saatten itibaren, hatta anne karnından itibaren başlayarak, bebeğin gelişimine engel olabilecek durumların neler olduğunun tespit edilmesi ve bunların ortadan nasıl kaldırılabileceğinin aktarıldığını ifade etti. Doç. Dr. Mustafa Ali Akın; şöyle dedi:

"Bu eğitim, Türkiye'de sadece İstanbul ve Kayseri'de düzenlendi. Uluslararası firmanın Türkiye'yi ve Kayseri'yi tercih etmesi çok önemli, dünya çapında düzenlenen bir organizasyon ve bu hastanemizde uygulanıyor, eğitimcisinden katılımcısına herkes memnun ayrılıyor. Bu bizim için ayrı bir gurur kaynağı."

Prematüre bebeklerin anne karnındaki gelişimini tam olarak tamamlamadığı için normal bebek bakımından çok daha farklı uygulamalara ihtiyaçlarının olduğunu söyleyen Doç. Dr. Akın şöyle devam etti:

"Bu bebeklerin doğduğu andan taburculuğuna kadar geçen sürede cilt bakımı, yataktaki pozisyonu dahi önem arz ediyor; bulundukları ortamda gürültünün, maruz kaldığı ışığın ve olumsuz dokunmanın kontrol edilmesi, ağrılı işlemlerin azaltılması ve ağrı kontrolünün mümkün olduğunca azaltılması gerekiyor. Nöro-gelişimsel bakımın anlatıldığı teorik bölüm ile yenidoğan canlandırılmasının konu edildiği uygulama bölümü olmak üzere iki aşamalı olarak yapılan eğitimde de çocuğun hem fiziksel hem de beyinsel gelişimini etkileyecek faktörleri minimuma indirilmesi için ısı kontrolü nasıl sağlanır, bebek uyuyorken rahatsız etmemek adına beslenmesini ya da ilacını ne kadar erteleyelim, gözlere ışık maruziyetinin azaltılması-gece/gündüz farkının belirlenmesi, hasta salonlarındaki gürültünün azaltılması gibi çocuğun var olan potansiyelini engelleyebilecek her şeyi ortadan kaldırmaya yönelik yapılabilecek uygulamalar anlatıldı."

Eğitimin teorik bölümünde, prematüre bebeklerde doğum öncesi ve doğum sonrası değişen çevresel faktörler, gelişimsel bakımın faydaları, yenidoğanlara uygun gelişimsel bakım basamakları, ailelerin bakıma katılımının sağlanması, bebeklerin pozisyon ve manüplasyonu, uyku güvenliği, ağrı ve stresin azaltılması, bebek cildinin korunması ve beslenmenin optimizasyonu konuları hakkında bilgilendirme yapıldı. Pratik bölümünde ise, zaten uygulanan yeni doğan canlandırmasının güncel yaklaşımları bir kez daha hatırlatılarak, çeşitli senaryolar üzerine canlandırma uygulamaları yapıldı.

FOTOĞRAFLI