MHP ile AK Parti arasındaki Davutoğlu krizi büyüyor
Memurun fazla mesai ücreti belli oldu
Niğde Belediye Başkanı istifa etti

Tüp bebekte başarıyı düşüren etkenler nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen birçok faktör vardır.

Tüp bebekte başarıyı düşüren etkenler nelerdir?
A+ A-

Tüp bebek tedavisine başvurmayı düşünen, bir sene boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişkide bulunan ancak gebelik elde edemeyen ve kısırlık teşhisi konmuş çiftler, başarıyı etkileyen faktörleri dikkate almalı ve tedaviye etkin olarak katılmalıdır. Başarıyı düşüren faktörlerden bazıları çift tarafından kontrol altına alınabilirken, kadının yaşı, yumurta ve sperm hücresinin kalitesi gibi faktörler değiştirilememektedir.

Bkz: http://alpersismanoglu.com/tup-bebek/tup-bebekte-basarıyı-dusuren-10-madde

Bu aşamada başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri, hastalıkların doğru tespitidir. Hastalığın doğru teşhisi, doğru tedavi yönteminin belirlenmesini sağlayacaktır. Bunun dışında çiftin yaş faktörü, baba dayının sperm kalitesi ve özellikleri, anne adayının yumurtalık rezervlerinin durumu ve genetik geçişli hastalıklar dikkate alınmalıdır. Örnek olarak genetik geçişli hastalık söz konusu ise, çifte genetik tarama testi yapılmalıdır. Bu sayede hastalığın bebeğe geçişi engellenebilmektedir.

Bu aşamada en önemli faktörlerden bir diğeri de, doğru tüp bebek merkez seçimidir. Anne ve baba adayının güvendiği bir doktorla çalışması, doktorun görüşlerini ve önerilerini dikkate almayı sağlayacak, ilaç talimatlarına sağlıklı bir şekilde uyulacaktır. Bununla beraber, stres faktörü, güvenilir merkezlerde düşmektedir. Çiftin doktor ve ekibine merak ettiği soruları sorabilmesi, tedavi aşamalarında bilgilendirilmesi oldukça önemlidir.

Seçilen tüp bebek merkezi başarı şansını etkiler mi?

Tüp bebek tedavisinde başarı şansı, merkezin başarısı, hijyeni, laboratuar imkanları, teknolojik altyapısı, ekibin ilgisi, uygulanan yöntemler gibi faktörlerle belirlenmektedir. Bu aşamada çiftin kısırlık sorunu, doğru bir şekilde tespit edilebilir ve ufak ayrıntılar dahi atlanmadan bir tedavi programı yaratılabilir.

Tercih edilen tüp bebek merkezi için çiftin başarı oranlarını öğrenmesi oldukça önemlidir. Başarı oranları arasında ilk olarak ‘’eve canlı bebek götürme’’ oranı sorulmalıdır. Bu oranın yüksek olması, merkezin tüp bebek tedavisindeki başarı şansını belli edecektir. Bunun dışında tüp bebek tedavisi, çiftlere genellikle komplike ve zor bir tedavi olarak gelebilir. Bu aşamalarda doktor ve ekibin hastayı her konuda bilgilendirmesi, sorulara doğru ve ilgili yanıtlar vermesi oldukça önemlidir.

Tüp bebek merkezi dışında tedavide başarı şansını etkileyen diğer faktörler nelerdir?

Başarı şansı birçok faktöre göre belirlenmektedir. Stres, beslenme düzeni, yumurtalık rezervleri, sperm hücresinin kalitesi, embriyonun kalitesi, laboratuar imkanları, embriyo transfer aşaması, anne ve baba adayının tedaviye etkin olarak katılımı, yaş faktörü… Bu faktörler arasında çift, kontrol edebildikleri durumlar hakkında özenli davranmalıdır. Yumurtalık rezervi ya da kadının yaşı hakkında yapılabilecek yöntemler sınırlıdır. Ancak beslenme düzeni, sigara kullanmamak, ilaçları saatinde almak ve stresten uzak durmak gibi faktörler, çiftin elinde olan ve başarı şansını arttıran faktörlerdendir.

Çiftin tedavinin başarı şansını arttırabilmesi için:

 • Tedavi için doğru merkezin araştırılması ve tercih edilmesi,
 • Çiftin tedaviden önce tüp bebek tedavisi hakkında doğru ve güvenilir kaynaklardan bilgi alması,
 • Çiftin tedaviye etkin bir şekilde katılımı,
 • Beslenme düzeninin gözden geçirilmesi,
 • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durması,
 • Doktor talimatlarına uyması ve ilaçlarını düzenli olarak kullanması,
 • Doktor kontrollerini ve muayenelerini aksatmaması,
 • Stresi kontrol altına alması başarı şansını arttıran oldukça önemli faktörlerdir.

Hastalar ile ilgili tedavi şansını etkileyen faktörler:

 • Anne adayının yaşı,
 • Yumurtalık rezervini belirleyen hormonal değerleri ( FSH, AMH),
 • Tüp bebek uygulama nedeni ( Tek bir sorun veya birden fazla sorun),
 • Yumurta  hücresinin kalitesi,
 • Sperm hücresinin kalitesi,
 • Embriyo hücresinin kalitesi,
 • Rahmin durumu.

Merkez ile ilgili tedavi şansını etkileyen faktörler:

 • Yumurtaların geliştirilmesi evresinde kullanılmakta olan ilaçlar ve bu ilaçların veriliş şekli, dozu,
 • Tüp bebek tedavisinin uygulanacağı merkezdeki ekibin tecrübesi, ilgisi,
 • Embriyoların transfer edildiği gün, transferin doğru yapılması.