Hüseyin Beşok'tan Tahkim Kurulu açıklaması

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Beşok, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinde Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko arasında oynanan son maç öncesi, sarı-lacivertli ekibe verilen deplasmana seyirci götürmeme cezasının Spor Genel...

Hüseyin Beşok'tan Tahkim Kurulu açıklaması
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Yaptığı yazılı açıklamada Fenerbahçe Beko'ya verilen cezaya değinen Beşok, "Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 2018-2019 sezonunda Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko arasında oynanan play-off final serisinden önce, Fenerbahçe Beko çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle 5 kez ceza almıştı. Talimat gereği 6. kez çirkin ve kötü tezahürat söz konusu olduğunda, o takım otomatik olarak seyircisiz oynama cezası almaktadır. Nitekim Fenerbahçe Beko taraftarının Anadolu Efes ile oynanan play-off serisi 6. maçındaki çirkin ve kötü tezahüratı nedeniyle, Disiplin Kurulu'muz da otomatik olarak 1 maç seyircisiz oynama cezası verdi." ifadelerini kullandı.

'TAHKİM KURULU DOĞRUDAN SPOR BAKANLIĞINA BAĞLI'

Cezayı erteleyen Tahkim Kurulunun, TBF ile ilgisinin olmadığını aktaran Hüseyin Beşok, şunları kaydetti:

"Talimat gereği bu cezanın 7. maçta uygulanması gerekirdi. Ancak Fenerbahçe Beko, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Tahkim Kuruluna hem cezanın kaldırılması hem de ertelenmesi talebinde bulundu. Tahkim Kurulu, cezayı onadı ancak cezanın Anadolu Efes ile oynanan 7. maçtan sonra uygulanmasına karar verdi. Böylece 7. maça Fenerbahçe Beko taraftarı alındı. Tahkim Kurulu, doğrudan Spor Bakanlığına (Gençlik ve Spor Bakanlığı) bağlı olup, ne federasyonumuzla ne de diğer 64 federasyonla bağı yoktur. Buna rağmen kamuoyunda Tahkim Kurulunun federasyonumuza bağlı olduğu gibi hatalı bir algı oluşturulmuştur."

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News