Büyük düelloda sürpriz olmadı !

Joshua, Martin’i 2. rauntta yere serdi..

Büyük düelloda sürpriz olmadı !
A+ A-

Hakkında "Yeni Muhammed Ali" yorumları yapılan Anthony Joshua, salona efsane şampiyonla özdeşleşmiş beyaz şort ve ayakkabılarla gelirken, Charles Martin ise "Prens" lakabına uygun bir başlık ve pelerini tercih etti.

Londra’daki O2 Arena’yı hınca hınç dolduran 20 bini aşkın seyircinin yoğun tezahüratları arasında ringe gelen Anthony Joshua, ilk zilden itibaren maçın kontrolünü eline alırken, defansif bir oyun sergileyen ve kontra fırsatı arayan rakibine karşı mesafeyi koruyarak yaptığı direkt vuruşlarla etkili oldu.

Karşılaşmanın devamında oyun planını değiştiren Joshua, Charles Martin’in direkt vuruşlarla üzerine gelmesine izin verirken, sağ kontralarıyla sonuca gitmeye çalıştı. İkinci rauntun ilk dakikasının sonunda, direkt vuruşla mesafeyi kapatan rakibini sağ kontrasıyla knockdown durumuna getiren Joshua, ayağa kalkmayı başaran Martin’i aynı taktikle tekrar yere indirdi ve bu anda Charles Martin ona tanınan süre içinde ayağa kalkmayı başaramadı ve Anthony Joshua karşılaşmayı nakavtla kazanırken IBF’in yeni ağır sıklet dünya şampiyonu ünvanını da eline geçirdi.

Bu sonuçla 16. maçında 16. nakavtlı galibiyetine ulaşarak dünya şampiyonu olan Anthony Joshua, aynı zamanda dünya şampiyonluğuna 21. maçında ulaşan Muhammed Ali, 28. maçında ulaşan Mike Tyson ve 23. maçında ulaşan Lennox Lewis gibi isimleri geride bırakmayı başardı.

Maçın sonunda Anthony Joshua’yı ilk tebrik eden isimlerden biri de, İngiliz şampiyonun büyük bir hayranı olan ünlü Portekizli teknik direktör Jose Mourinho oldu.

Gecenin diğer önemli karşılaşmalarında ise şu sonuçlar alındı:

Galli IBF Tüy Sıklet Dünya Şampiyonu Lee Selby, üçüncü rauntta knockdown durumuna geldiği karşılaşmada Amerikalı rakibi Eric Hunter’ı 12 raunt sonunda puanla mağlup ederek unvanını korurken, WBA Horoz Sıklet Dünya Şampiyonu İngiliz Jamie McDonnell da Meksikalı rakibi Fernando Vargas’ı 9. rauntta teknik nakavtla mağlup ederek kemerini 4. kez savundu.

İngiltere’nin en önemli süper orta sıklet boksörlerinden George Groves, yenilgisiz İskoç rakibi David Brophy’i 5. rauntta nakavt ederek WBA’in yeni Uluslararası Süper Orta Sıklet şampiyonu olurken, Matthew Macklin de vatandaşı Brain Rose’u 12 raunt sonunda puanla mağlup ederek WBA’in yeni Kıtalarası Orta Sıklet Şampiyonu unvanını eline geçirdi.

İngilizlerin hafif sıklette yükselen yıldızı Ohara Davies, vatandaşı Andy Keates’i 5. rauntta teknik nakavtla mağlup ederek 11. maçında 11. galibiyetine ulaşırken, 90’lı yılların efsane boksörlerden Nigel Benn’in oğlu Conor Benn de, çıktığı ilk profesyonel karşılaşmada Bulgar rakibi Ivailo Boyanov’u ilk rauntta teknik nakavtla yenerek kariyerine iyi bir başlangıç yaptı.