Milli sporcudan dünya rekoru ve altın madalya

Milli sporcudan dünya rekoru ve altın madalya
Güncelleme:

Paralimpik'te milli halterci Nazmiye Muratlı'dan altın madalya geldi.

Milli halterci 104 kilo ile altın madalya kazanırken, dünya rekoru da kırdı. Ayrıca Nazmiye, Paralimpik'te üst üste altın madalya kazanan ilk Türk sporcu olarak da tarihe geçti.

2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda halter 41 kiloda mücadele eden Nazmiye Muratlı, 104 kilo ile altın madalya kazanırken, dünya rekoru da kırdı.

Brezilya'nın Rio de Janerio kentindeki oyunların halter kategorisinde 41 kiloda Türk sporcu Nazmiye Muratlı podyuma çıktı. Milli halterci, 104 kilo kaldırarak altın madalya kazanırken, dünya rekorunun da sahibi oldu.

Nazmiye ayrıca, Paralimpik'te üst üste altın madalya kazanan ilk Türk sporcu olarak da tarihe geçti. Ülkemize daha önce judoda 48 kiloda Ecem Taşın bronz madalya kazandırırken, ikinci madalya da Nazmiye Muratlı'dan altınla geldi.

Öte yandan Rio Paralimpik Oyunları'nda, Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Japonya'yı 65-49'luk skorla mağlup etti.

Spor Bakanı Kılıç, milli halterci Nazmiye Muratlı'yı tebrik etti

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda halterde altın madalya kazanan Nazmiye Muratlı için tebrik mesajı yayımladı.

Bakan Çağatay Kılıç, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:

"2016 Rio Paralimpik Oyunları'nın ilk gününde milli sporcularımızdan güzel haberler gelmeye devam ediyor. Halterde kadınlar 41 kiloda mücadele eden Nazmiye Muratlı, kaldırdığı 104 kilo ile hem Paralimpik hem de dünya rekoru kırdı ve bu muhteşem derecesiyle altın madalya kazandı. Milli sporcumuz, 2012 Londra'dan sonra bir kez daha altın madalya kazanarak bizlere büyük bir gurur yaşattı. Ay-yıldızlı bayrağımızı göndere çeken Nazmiye Muratlı'yı tebrik ediyor, oyunlarda mücadele edecek diğer sporcularımıza başarılar diliyorum."

Kılıç'tan milli judocu Ecem Taşın'a tebrik mesajı

Bu arada Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda judoda bronz madalya kazanan Ecem Taşın için de tebrik mesajı yayımladı.

Bakan Çağatay Kılıç, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:

"2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda judoda 48 kiloda Ecem Taşın bronz madalya elde ederek ülkemize oyunlardaki ilk madalyayı kazandırdı. Milli judocumuz Ecem Taşın'a ve başarıda emeği geçenlere ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Tarihimizin en yüksek katılımıyla yer aldığımız 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda ülkemizi temsil edecek olan tüm sporcularımıza başarılar diliyorum."