''Hedef gözetilerek ateş edilmedi''

''Hedef gözetilerek ateş edilmedi''

Emniyet müdürlüğü Fenerbahçeli Mehmet Topal'ın aracına isabet eden merminin hedef gözetilerek ateşlenmediği kanaatine varıldığını açıkladı.

Öte yandan, Topal'ın silahlı saldırıya uğradığı yerde olay yeri inceleme ekipleri lazerli inceleme yaptı.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçeli futbolcu Mehmet Topal’ın aracının ön camına isabet eden kurşun olayı ile ilgili bilgi almak üzere İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok’u ziyaret etti. İstanbul Emniyeti’de yaptığı yazılı açıklamada, cama isabet eden kurşunun ‘yorgun mermi’ olduğunu açıkladı. Aziz Yıldırım, gözaltına alındığı şike operasyonundan 4 yıl sonra emniyete bu kez ziyaret ve bilgi almak için gelmesi dikkat çekti.  

Aziz Yıldırım, saat 15.30 sıralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne geldi. Yaklaşık bir saat Selami Altınok’la görüşen Yıldırım, Mehmet Topal’ın aracının ön camına isabet eden soruşturmayla ilgili bilgi aldı. Yıldırım daha sonra emniyetten ayrıldı. Ziyaretin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada,”11.08.2015 günü Fenerbahçe Futbol Kulübü oyuncusu Mehmet

1-20150813090648.jpg

'HEDEF GÖZETEREK ATEŞ EDİLMEDİ'

TOPAL’ın sevk ve idaresindeki araca ateşli silah mermi çekirdeğinin isabet etmesi olayı ile ilgili olarak, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğümüzün yapmış olduğu teknik inceleme neticesinde; olay yerinde ve oto üzerinde, trafik akımı durdurularak, yol, bariyer ve toprak alanda sistematik inceleme yapılmış, yapılan aramalarda herhangi bir balistik bulguya rastlanılmamıştır.  Oto incelemesinde aracın zırhlı olmadığı, ölçümlenen veriler ışığında ve elde edilen bulgular neticesinde, mermi çekirdeğinin çarpma noktasına daha üst bir bölgeden geldiği, aracın bulunduğu nokta üzerinde herhangi bir yapı olmadığı, mermi çekirdeğinin serbest düşüşe geçen yorgun tabir edilen mermi çekirdeği olduğu, bahse konu araca hedef gözeterek ateş edilmediği kanaatine varıldığı anlaşılmıştır” denildi.

2-155.jpg

Öte yandan polis, "Yorgun mermi" denilen kurşunun çarptığı yerden arkaya doğru tuttuğu lazer ışınıyla inceleme yaptı. Lazer ışını kullanılarak yapılan hesaplamada merminin atıldığı yer tespit edilmeye çalışıldı.

3-061.jpg

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Fenerbahçeli milli futbolcu Mehmet Topal'ın otomobiline isabet eden kurşuna ilişkin yapılan incelemeye dair fotoğrafları kamuoyuyla paylaştı.

4-019.jpg

ŞİKE’DEN SONRA İLK KEZ GELDİ

Aziz Yıldırım’ın ziyaretinin dikkat çekici bir yönü, 3 Temmuz 2011 günü İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği şike operasyonunda gözaltına alınarak emniyete getirildiği emniyete bu kez ziyaret için gelmiş olması. Yıldırım, şike operasyonundan sonra İstanbul Emniyeti’ne ilk kez geliyor.

Hürriyet