''Yabancı hakem istemek Türk futboluna ihanettir''

''Yabancı hakem istemek Türk futboluna ihanettir''

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Türk hakemlerine inandıklarını belirtti.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, "Yabancı hakem isteyenlerin yaptığı Türk futboluna ihanettir. Bizim amacımız hakem ithal etmek değil, ihraç etmektir" dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım  Demirören, Türk hakemlerine inandıklarını belirterek, "Ancak bu, bariz hata  yapanı, elindeki fırsatı heba edeni, açıkça yetersiz kalanı görmezden geleceğiz,  idare edeceğiz demek değil. Bunları affetmeyeceğiz" dedi.
 
Antalya'daki Kaya Palazzo Golf Resort'ta gerçekleştirilen TFF Merkez  Hakem Kurulu (MHK) Kış Semineri'nin bugünkü bölümünde konuşan Demirören,  hakemlere inandıklarını ve kararlarını ilerlemekten yana verdiklerini anlatarak,  şunları kaydetti: "Geride bıraktığımız döneme dair aklımda iki fotoğraf var. Birisi Türk  hakeminin UEFA Şampiyonlar Ligi'nde verdiği kritik bir kararın fotoğrafı.  Karardan saniyeler sonra tekrarı ağır çekimde tüm dünyada yayınlandı. Karar  doğru. Hiç şüphe yok ki herkes büyük gurur yaşadı. İkinci fotoğraf çok farklı.  Bir hakem ekibimiz, Süper Lig maçından sonra statta mahsur kalıyor. Evlerine  gitmek için oradan ayrılmaları engelleniyor. Hiç şüphe yok ki o an hepimiz büyük  bir üzüntü yaşadık. Türkiye'de futbolla ilgili herkesin bu fotoğrafların üzerinde  dikkatle düşünmesi lazım. Hangi fotoğrafı istediğine karar vermesi lazım. Bu  kararın bekleyecek vakti ve tekrarı yok. Ya birinci fotoğrafı seçeceğiz ve Türk  futbolunun dünyada söz sahibi olması için çalışmaya devam edeceğiz ya da  ikincisini seçip, ufak hesapların ve kısır tartışmaların arasında sahneden  silineceğiz. Elbette bir kararımızı çoktan verdik. Hakemlerimize inandık.  Kararımızı gelişmekten ve ilerlemekten yana kullandık."
 
Sezona hakemlikte devrim niteliğinde adımlar atarak başladıklarını  anlatan Yıldırım Demirören, "Türk futbolunda kan değişimi için adım attık. Hakem  kadromuzu gençleştirmeyi seçtik. Genç hakemlere inisiyatif verdik. 'Bu genç  hakemlerimizin zamana ihtiyaçları olacak ve hata yapacaklar' dedik. Elbette bunu  öngördük. Hesaplanmış bir riski aldık ama kararımızdan hiçbir zaman vazgeçmedik.  Bu reformun hedefine ulaşması biraz zaman alacak. Genç hakemlerimizin olgunlaşmak  için zamana ihtiyacı olacak. Bugün eleştirilere rağmen aynı kararlılıkla devam  ediyoruz" diye konuştu.
 
TFF Başkanı, Türk hakemlerine güvendiklerini vurgulayarak, şu  ifadeleri kullandı: "Hakemlerimize inandık. Hatalı kararlar verdiğinde arkalarında durduk,  durmaya da devam edeceğiz. İnsanın olduğu yerde hata olur. Hakemler de buna dahil  ancak bu bariz hata yapanı, elindeki fırsatı heba edeni, açıkça yetersiz kalanı  görmezden geleceğiz, idare edeceğiz demek değil. Bunları affetmeyeceğiz. MHK de  affetmeyecek. Gereken cezaları vermeye devam edecek. Benim tek bir beklentim var.  Yürekli olun, maçları cesaretle yönetin, kararlarınızın arkasında durun, sonra  evinize gidip huzurla uyuyun. Bunu hakemliğin hak ettiği itibar için istiyorum."
 
"Yabancı hakem tartışması yapmak ayıptır, akıl dışıdır"
 
Yıldırım Demirören, yabancı hakem tartışmaları yapmanın ayıp ve akıl  dışı olduğunu söyledi. Yabancı hakem isteyenlerin Türk futboluna ihanet ettiğini savunan  Demirören, şöyle devam etti: "Yabancı hakem konusunu sizlerin önünde ağzıma almaktan bile hicap  duyuyorum. Bana göre sizlerin dünyada adınızdan en çok söz ettirdiğiniz dönemde,  yabancı hakem tartışması yapmak ayıptır, akıl dışıdır. Bu tartışmayı yapanların  dünya futbolunu takip ettiğine ve düzenli maç seyrettiklerine bile inanmıyorum.  Onlara bir haberim var. Şu an dünyanın en iyi 3. hakemi bir Türk, adı Cüneyt  Çakır. Bir haberim daha var. Çakır ve ekibi, Avrupa Şampiyonası'nda maç  yönetecek. Biz finale çıkmazsak, kim bilir belki de finali yönetecekler. Yabancı  hakem isteyenlerin yaptığı Türk futboluna ihanettir. Bizim amacımız hakem ithal  etmek değil, ihraç etmektir. Türk futbolu ancak böyle ilerler."
 
"Kulüplerin saat başı antrenör değiştirmesi hiç hoş bir şey değil"
 
Demirören, Türkiye'de son dönemde sıkça yaşanan teknik direktör  değişikliklerinin hoş olmadığını kaydetti. TFF'nin kulüplere teknik adam değişikliğinde sınır koyma hakkı  olmadığını belirten Demirören, "Kulüplerin saat başı antrenör değiştirmesi hiç  hoş bir şey değil. Asla tasvip etmiyoruz. Seçilerek gelmiş, kendi bütçesini  harcayan kişilerden bahsediyoruz. Federasyon olarak buna sınır koyma hakkımız  olduğunu zannetmiyorum. Buna rağmen yönetim kurulu toplantısında Kulüpler Birliği  Vakfının da görüşünü alarak konuyu değerlendireceğiz. Her ne olursa olsun benim  için antrenörlük onuru, kuralların ve yönetmeliklerin üzerindedir" ifadelerini  kullandı.
 
Uilenberg'in yerine Rosetti geliyor
 
TFF Başkanı, sezon sonunda sözleşmesi biten UEFA Hakem Kurulu Üyesi ve  TFF MHK Danışmanı Jaap Uilenberg'in yerine İtalyan Roberto Rosetti'nin  getirileceğini açıkladı.
 
Uilenberg'in Türk futbol tarihinde devrim niteliğinde çalışmalar  yaptığını aktaran Demirören, "Sevgili Jaap! Katkıların unutulmayacak. İsmin Türk  futbolunda her zaman saygıyla anılacak. Sana canı gönülden teşekkür ediyor ve  başarılarının devamını diliyorum. Jaap'ın sözleşmesi sezon sonunda bitiyor. Onun  yerine göreve başlayacak ismi tanıtmaya bile gerek duymuyorum. Sadece adını  söylemem yeterli. Sayın Roberto Rosetti'ye şimdiden 'aramıza hoş geldin' diyorum.  Kendisinin Türk hakemliğini daha da ileri götüreceğine inancımız tam" şeklinde  görüşlerini belirtti.
 
Sık sık espri yapan ve neşeli olduğu gözlenen Demirören'in  konuşmasının ardından sezon sonunda görevi sona erecek Uilenberg için hazırlanan  duygusal klip gösterildi. Klipten sonra Yıldırım Demirören, Hollandalı futbol  adamına plaket takdim etti.
 
Uilenberg: "Türk hakemliğini belli bir seviyeye hep beraber  çıkardık"
 
Jaap Uilenberg ise duygusal bir an içinde olduğunu belirterek,  2008-2009 sezonundan bu yana çok iyi işler yaptıklarını söyledi. Yaklaşık 7 yıl önceki bir anısını paylaşan Uilenberg, "Ocak 2009'da  yine Belek'teydik. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri yeni bitmişti ve Türk  hakemler turnuvada yer almamıştı. Hakemlerle 'Türk hakemleri olarak bir daha  böyle bir şeye izin vermeyeceğiz, Dünya Kupası da Türk hakemleri olmadan  olmamalıydı' demiştik. Bu konuşmadan sonra dönemin MHK Başkanı Oğuz Sarvan yanıma  geldi ve bana 'Bu cümleler çok güzel, bizimle çalışmalısın, bize yardım  etmelisin' dedi. Sarvan'a bu teklifi için tekrardan teşekkür ederim. TFF'nin  büyük desteğiyle çok iyi işler başardık, elimizden ne geliyorsa yaptık. Türk  hakemliğini belli bir seviyeye hep beraber çıkardık" değerlendirmesinde bulundu.
 
Uilenberg, geçen sezon kontratının sona ermesinin ardından daha fazla  devam etmek istemediğini ancak MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu'nun kendisine  ihtiyacı olduğunu söylemesi üzerine göreve devam ettiğini vurguladı.
 
Kendisine "Avrupa Şampiyonası'nda final yöneteceğim" diye söz veren  Cüneyt Çakır'ın sözünün tutmasını beklediği kaydeden Uilenberg, "Cüneyt, dikkatli  ol. Roberto Rosetti'ye de teşekkür ederim. İnşallah her şey böyle devam eder. İyi  şanslar" dedi.