için kaldı

İngiltere'nin gözü 2022 Dünya Kupası'nda

İngiltere'nin gözü 2022 Dünya Kupası'nda

John Whittingdale, ülkesinin 2022 Dünya Kupası'na evsahipliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

İngiltere Kültür, Medya ve Spor Bakanı John Whittingdale, "Eğer FIFA bize '2022 Dünya Kupası'na siz ev sahipliği yapmayı düşünür müsünüz?' derse, tesis konusunda yeterliyiz" dedi.

İngiltere Kültür, Medya ve Spor Bakanı John Whittingdale, ülkesinin 2022 Dünya Kupası'na evsahipliği yapmaya hazır olduğunu  söyledi.
 
İngiliz parlamentosunda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan  Whittingdale, 2022 Dünya Kupası'nın Katar'da düzenlenmesi kararına ilişkin olarak  ABD ve İsviçre makamlarınca yürütülen soruşturmayı takip ettiklerini ve bu  konuyla ilgili şu anda bir değişikliğin olmadığını söyledi.
 
İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Greg Dyke'ın "2018 Dünya  Kupası'nı Rusya düzenlerse, 2022'nin evsahipliğini bir Avrupa ülkesinin yapması  olasılık dışı görünüyor" ifadelerine atıfta bulunan Bakan Whittingdale, "Eğer  FIFA bize '2022 Dünya Kupası'na siz evsahipliği yapmayı düşünür müsünüz?' derse,  tesis konusunda yeterliyiz" dedi.
 
2018 Dünya Kupası'na evsahipliği için aday olan İngiltere, 2010  yılının aralık ayında yapılan oylamada iki oy alarak ilk turda elenmişti. Bu  sonucun ardından son beş yıldır FIFA ve başkan Sepp Blatter'e büyük tepki  gösteren İngiltere, geçen hafta yaşanan yolsuzluk operasyonu ve iki gün önce  Blatter'in istifa edeceğini açıklamasının ardından 2018 veya 2022 Dünya Kupası'na  evsahipliği yapma konusunda tekrar umutlandı.
 
Londra Belediye Başkanı ve Muhafazakar Parti Milletvekili Boris  Johnson da yaptığı açıklamada, "İngiltere'nin 2018 Dünya Kupası'na evsahipliği  yapması konusundaki adaylığı ciddi bir şekilde değerlendirilmeyi hak ediyor. Bu  adaylığın merkezi olan Londra, yardım etmeye hazırdır" demişti.