Salcano Mersin-Taşucu Triatlon Yarışmaları başladı

Salcano Mersin-Taşucu Triatlon Yarışmaları başladı

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Güneş: "Olimpiyatlarda Türkiye’nin temsil edilmesini kendimize hedef koyduk. Bunda da kararlıyız"

MERSİN (AA) - Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından 2015 yılı faaliyet programında yer alan Salcano Mersin-Taşucu Triatlon Yarışmaları, Silifke ilçesinde başladı.

Federasyon Başkanı Hamdi Güneş, gazetecilere, sezonun ilk yarışmasını Silifke ilçesinde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bundan önceki sezonda İstanbul ve İzmir’de iki yarışma yapıldığını ifade eden Güneş, şöyle devam etti:

"Yarışmalar seri olarak bundan sonra da devam edecek. Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı münasebetiyle Çanakkale’de 26 Nisan'da, 23 Mayıs'ta Antalya’da olmak üzere ekim ayına kadar devam edecek. Ekim ayında Kuşadası finaliyle son bulacak. Buradaki yarışmalara 174 sporcumuz katıldı. Sporcu sayısının en az 250 olması beklenmekteydi fakat olumsuz hava koşulları nedeniyle yollarda problem oldu ve bundan dolayı katılımda eksiklik yaşandı."

Güneş, yarışlarda iyi derece yapan sporcuların Avrupa ve dünya çapında yaş grupları arasındaki şampiyonalarda Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanacağını aktardı.

Federasyon olarak 2016 Rio Olimpiyatları'na da hazırlandıklarının altını çizen Güneş, "Olimpiyatlarda Türkiye’nin temsil edilmesini kendimize hedef koyduk. Bunda da kararlıyız ve 2016 Rio Olimpiyatları'na katılacağımızı ümit ediyoruz. Sporcularımız bu yönde yoğun tempoyla hazırlanmakta" dedi.

Türkiye’de triatlon sporunun hızlı geliştiğini de vurgulayan Güneş, şunları kaydetti:

"Avrupa Federasyonu nezdinde de bu yıl federasyonumuz 5 kademe arasında 4. kademeye yükseldi. Geçen yıl 3. kademede temsil ediliyorduk. Bunun anlamı da şu, gelecek yıl yapılacak Avrupa şampiyonasına kulüplerimiz katılma hakkı kazandılar. Avrupa şampiyonasına sadece 4. ve 5. kategorideki ülkeler katılabilecek. Kulüplerimiz de bu yönde çalışmalarına başlayacak."

Konuşmanın ardından, yarışmanın startı verildi. 174 sporcunun katıldığı yarışmalarda, elit ve yaş gruplarındakiler bin 500 metre yüzüp 40 kilometre bisiklet parkurunun ardından 10 kilometre koşacak.

Gençler de 750 metre yüzüp 20 kilometre pedal çevirdikten sonra 5 kilometre, yıldızlar ise 375 metre yüzüp, 10 kilometre bisiklet parkurunun ardından 2 bin 500 metre koşacak.

AA