Şok iddia: Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul’dan alınıyor

Şok iddia: Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul’dan alınıyor
Güncelleme:

İngiliz basınında çıkan iddialara göre UEFA, Şampiyonlar Ligi Finali‘ni İstanbul’dan almaya hazırlanıyor.

UEFA yetkilileri ve İngiliz hükümeti, koronavirüs seyahat kısıtlamalarını ortadan kaldırmak için Manchester City-Chelsea Şampiyonlar Ligi finalini İstanbul’dan Wembley’e taşımayı görüşecek.

 New York Times gazetesi, UEFA’nın, yarın İngiliz hükümeti ile Şampiyonlar Ligi finalinin Londra’ya taşınması konusunda görüşeceğini duyurdu.

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda 29 Mayıs’ta yapılması planlanan final, Avrupa kulüp futbol takvimindeki en büyük gün olarak öne çıkıyor.

Maçın nerede yapılacağına ilişkin iddialar, Türkiye’nin geçen ay koronavirüs önlemleri kapsamında tam kapanma ilan etmesinden bu yana artıyor. Manchester City ve Chelsea’nin finaldeki yerlerini almalarından kısa bir süre sonra İngiliz hükümeti, taraftarlar için Türkiye’yi riskli ülkeler arasında işaret etti.

GÖRÜŞME YARIN YAPILACAK

İngiltere Futbol Federasyonu yetkilileri, Avrupa’nın yönetim organı UEFA ile finalin taşınması hakkında görüşmeler başlattılar. Haberde UEFA ve İngiliz hükümeti arasında yarın bir görüşme yapılacağı ve kararın 48 saat içinde açıklanacağı belirtildi. Görüşmede bir anlaşmaya varılamazsa, Portekiz başta olmak üzere yedek bir seçenek masaya yatırılacak.

Finalin taşınması yönünde bir karar çıkması durumunda Şampiyonlar Ligi finali üst üste ikinci kez İstanbul’dan alınmış olacak. Geçen yıl çeyrek final arifesinde virüsün yayılmasını engellemek için organizasyon İstanbul’dan Portekiz’e taşınmıştı.

İngiliz turistler için popüler bir destinasyon olan Türkiye’de vaka sayısına göre; Şampiyonlar Ligi finalinden 12 gün önce(17 Mayıs) tam kapanmanın sona ermesi bekleniyor.

Hükümet yetkilileri taraftarlarını ülkede kalmaları konusunda uyarırken, İngiltere’ye dönen kişiler için 10 günlük bir karantina süreci olacağını açıkladı.

UEFA’NIN TÜRKİYE PLANI

New York Times’ın haberde verdiği bir başka detay ise UEFA, olası taşınma nedeniyle doğacak Türkiye’nin tepkisini aşağı çekmek için finali 2023’te İstanbul’da oynatarak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına denk gelecek şekilde yapılmasını önerecek.