Antalyaspor'dan video hakem isyanı

Antalyaspor'dan video hakem isyanı
Güncelleme:

Beşiktaş'a 2-0 mağlup olan Antalyaspor, karşılaşmadaki hakem kararları ile ilgili flaş bir açıklamada bulundu.

Spor Toto Süper Lig’in ilk haftasında Beşiktaş’a konuk olan ve sahadan 2-0 mağlup ayrılan Antalyaspor’un gündeminde hakem hataları bulunuyor. Akdeniz temsilcisi, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada karşılaşmadaki hakem hatalarına dikkat çekerek bazı pozisyonların altını çizdi.

Kırmızı-beyazlılar VAR (Video Yardımcı Hakem) sisteminin bir gerekliliğe dönüştüğünü belirtirken iki farklı pozisyonu içeren bir fotoğraf paylaştı ve şu ifadelere yer verdi:

Antalyaspor'dan video hakem isyanı - Resim : 1

“2017-2018 sezonunu henüz başlarken hiç arzu etmememize rağmen maalesef yine hakem hataları gündemin ilk sırasında yer aldı.

Hiçbir şekilde takımımızın puan kaybına gerekçe aramıyoruz, ancak bu hataları görmezden gelmek, hataları dile getirmemek mümkün değil.

Birkaç pozisyona değinmek gerekirse;

1 numaralı fotoğrafta görülen Beşiktaşlı oyuncu, futbolcumuz Charles'ın ayak tendon kısmına sert müdahalede bulunuyor. Hareket ve futbol kuralları birlikte değerlendirildiğinde Beşiktaşlı futbolcunun kırmızı kartla oyun dışında kalması gerekirdi.

Son şampiyon kaldığı yerden devam !Son şampiyon kaldığı yerden devam !

 2 numaralı fotoğrafta görülen Beşiktaşlı oyuncunun futbolcumuz Salih Dursun'a uçan tekmesi karşılığı kırmızı kart olması gerekirken, pozisyon sarı kartla değerlendirilmiştir. Beşiktaş'ın golü öncesi ortada fiziksel temas olmamasına rağmen serbest vuruş kararı verilmiştir.

Beşiktaşlı Futbolcu Cenk'e yapılmayan ihlal sonrası penaltı kararı verilmesi ise hiçbir şekilde kabul edilemez. Maçın hakemi bu ve benzeri hataları hep Antalyaspor aleyhinde gerçekleştirirken, takımımızın en küçük ihlalinde kartlarını kolayca kullanmıştır. Özetle maçın hakemi Sayın Cüneyt Çakır'ın kararları maçın sonucuna etki etmiştir.

Buradan hareketle biz Antalyaspor olarak özellikle ve önemle ifade etmek istiyoruz ki, Video Hakem Sistemi (VAR Sistemi) geciktirilmeksizin uygulamaya konulmalıdır. VAR sitemi uygulandığında maçın hakemi penaltı pozisyonuyla ilgili uyarılacak ve pozisyonu tekrar izleyerek hatalı kararından dönme imkânını bulacaktır.

Diğer taraftan maçın hakemine, maçın gözlemcisi tarafından 8.3 puan verildiği basın organlarında ve sosyal medyada paylaşılmaktadır. Maçın hakemine verilen puanın açıklanmadığını biliyor ve bu haberlerin gerçeği yansıtmamasını diliyoruz. Zira en hafifinden futbol tabiriyle maçın hakemi penaltı pozisyonunda bariz hata yapmıştır. Maçın hakeminin puanı sadece bu hata sebebiyle 7.9 olmalıdır.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun maçların hakemlerine gözlemciler tarafından verilen puanları açıklaması halinde bu tür polemiklerin ortadan kalkacağını ve bir anlamda denetim sağlanacağı değerlendirmesini paylaşmak istiyoruz.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Antalyaspor Yönetim Kurulu”