Günay Güvenç, Ospina'ya meydan okudu

Günay Güvenç, Ospina'ya meydan okudu

Beşiktaş'ın kalecisi Günay Güvenç, "Yeni bir kalecinin gelmesi sorun değil. Benim bundan hiç korkum yok. Gelsin ve savaşalım" dedi.

Beşiktaş Futbol Takımı'nın file  bekçilerinden Günay Güvenç, siyah-beyazlı ekibin kalede hiçbir sorunu olmadığını  ve bu mevkiye yeni bir oyuncu transfer edilmesinden çekinmediğini söyledi.
 
Siyah-beyazlı ekibin ikinci yarı hazırlıklarını sürdürdüğü Belek'te AA  muhabirine açıklamalarda bulunan Günay Güvenç, "Bizim kalede hiçbir sorumuz yok.  Transferde isterse 3 kaleci gelsin. Ben ve Tolga Zengin ağabey burada savaşmayı  çok iyi öğrendik" dedi.
 
Takıma yeni bir kaleci alınacağı yönündeki haberlerin kendisini  kesinlikle etkilemediğini vurgulayan Günay, "Yeni bir kalecinin gelmesi sorun  değil. Benim bundan hiç korkum yok. Gelsin ve savaşalım. Yabancı gelsin. En iyi  kaleci kimse, o gelsin. Taraftarlarımız en iyisi kim diyorsa, o gelsin. David  Ospina gelsin. Savaşmayı hiçbir zaman bırakmam" ifadelerini kullandı.
 
"Haksızlık yapılıyor"
 
Genç file bekçisi, Beşiktaş'ta Tolga Zengin ve kendisine yönelik  yapılan eleştirileri "haksız" olarak değerlendirdi.
 
Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un da kaleci mevkisinde zaman  zaman sorun yaşadıklarını dile getiren Günay, "Fernando Muslera, Volkan Demirel,  Onur Kıvrak çok iyi kaleciler ancak onlar da hatalı goller yediler. Bizde Tolga  Zengin ağabey bir maçta hata yapınca bedeli ağır oldu. Geçmişte yaşanan şeylerin  bedeli neden bugüne yansıtılıyor?  Bugün Tolga ağabeyime, yarın bana, başka zaman  da genç bir kardeşime olabilir. Bence çok haksız biz durum. Yine Rüştü Reçber  ağabeye de aynısı yapıldı" diye konuştu.
 
Beşiktaş'ta kaleci bölgesine çok odaklanıldığını savunan Günay Güvenç,  sözlerini şöyle sürdürdü:
"Buraya farklı bir kaleci gelse de iş düzelmeyecek. Bizde böyle. Yirmi  maç iyi oynayıp, bir maç kötü oynadığında hemen bittin. Taraftarlar Tolga  ağabeyin arkasında durdu ve zaten böyle olmalı. Ben hata yaptığımda yine arkamda  durdular. Beşiktaş'ı ayakta tutan taraftarıdır. Bazı şeyleri de doğru görmek  lazım. Sadece bizde mi hata oluyor? Hep yabancı kaleci isteniyor. Avrupa'da bütün  ligleri izliyorum. Orada da yenilen çok kötü goller var. Ben geçen sezon Torku  Konyaspor maçında kornerden gol yedim. Üç hafta önce ise Manchester United  kalecisi David de Gea aynı golü yedi. İngiltere'de o kadar büyük baskı görmüş  müdür? Ben özellikle Beşiktaş taraftarı olmayanlardan, 'sen nasıl kalecisin?'  tepkisi aldım. Bu durum çok ilginç."
 
"Avrupa'dan elenmemiz, belki lig şampiyonluğunu getirecek"

 
Süper Lig'de ilk yarıyı lider bitirmiş olmaktan büyük mutluluk  duyduklarını dile getiren Günay, UEFA Avrupa Ligi'nden elendikleri için ise üzgün  olduklarını vurgularken, bu duruma iyi tarafından bakmak istediğini anlattı.
 
Fenerbahçe'nin 1, Galatasaray'ın ise 11 puan önünde bulunduklarına  değinen siyah-beyazlı kaleci, "Galatasaray'a karşı büyük bir puan farkı oluştu  ama yine de onlar bu yarışın içinde olacaklardır. Sezon daha bitmedi. Başarılı  bir ilk devre geçirdik. UEFA Avrupa Ligi'nden elendiğimiz için de üzgünüz. Her  şeyde bir hayır vardır. Belki Avrupa'dan elenmemiz sezon sonunda bize lig  şampiyonluğunu getirecek. Şimdi sadece lige odaklanacağız ve şampiyon olmak  istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
 
Zorlu bir ikinci yarı geçeceğine inandığını aktaran Günay, "İlk yarıda  Fenerbahçe ve Galatasaray derbilerini evimizde oynadık. Trabzonspor'la da yine iç  sahada karşılaştık. İkinci yarıda bu rakiplerimizle deplasmanda karşılaşacağız.  Yine de korkumuz yok tabii ki. İkinci yarı daha çekişmeli geçecek. İlk yarıda  pasif gözüken takımlar, daha çekişmeli maçlar çıkaracaklar. Geçen sezondan  tecrübemiz var. Orada önemli bir ders aldık" şeklinde görüş belirtti.
 
"Tüm camia şampiyonluktan bahsediyor"
 
Günay Güvenç, şampiyonluk havasına girildiğinden bahsederek, "Tüm  camia şampiyonluktan bahsediyor. Bunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz"  ifadesini kullandı. Önlerinde uzun bir ikinci yarı olduğuna dikkati çeken Günay, "Hep  önümüzdeki maçı düşünelim. Taraftarlarımız, yapacağımız her maçı ayrı bir final  olarak görsün. Bu şekilde adım adım giderek asıl büyük hedefe ulaşabiliriz.  Şampiyon olmak istiyoruz ama farklı bir gözle bakıyoruz. Her maç ayrı bir final  olacak ve sonunda şampiyonluk gelecek. Her maç önemli" diye konuştu.
 
"En büyük şans Şenol Güneş"
 
Siyah-beyazlı file bekçisi, Beşiktaş Kulübünün son dönemde olumlu  anlamda büyük değişim yaşadığını anlatırken, teknik direktör Şenol Güneş'i ise  büyük şans olarak gördüğünü söyledi. "Ben 3 senedir takımdayım ve bu süreçte çok şey değişti. Tesislerden,  çalışanlardan, planlamalara kadar önemli bir farklılık oluştu. Başkanımız Fikret  Orman bu görevi aldığından beri çok şeyi değiştirdi" diyen Günay, "Bana göre en  önemli fark ise bu seneki hoca değişikliği" şeklinde görüşünü aktardı.
 
Beşiktaş'ın geçmişini çok iyi bilmediğini aktaran Günay, "Hangi  hocaların çalıştığını, elde edilen şampiyonlukları, içinde bulunmadığım için iyi  bilemiyorum. Bana göre Beşiktaş'ın tarihindeki en önemli şanslarından biri, Şenol  Güneş'in göreve başlamasıdır. Onun sayesinde tüm takım kenetlendi, herkes tek bir  hedef için birbirine tutundu" değerlendirmesinde bulundu.
 
Genç yaşına rağmen Almanya'da önemli teknik adamlarla da çalıştığını  anlatan siyah-beyazlı oyuncu, sözlerini şöyle tamamladı: "Şenol Güneş'in farkı, futbolu çok iyi bilmesi. Bazı hocalar futbolu  sana anlatır, bazı hocalar ise futbolu sana gösterir. Anlatmakla göstermek bir  olmuyor. Şenol hocamız bizden ne istediğini sahada gösteriyor. En önemlisi de  nedenlerini anlatıyor. Bunu her antrenör oyuncuya doğru aktaramaz. Onun yaptığı  her şey çok mantıklı. Bir futbol takımında ne kadar oyuncu varsa, o kadar da  karakter vardır. Şenol Güneş, hangi oyuncuya nasıl yaklaşması gerektiğini çok iyi  biliyor. Bize yaklaşımı süper. Oynasın veya oynamasın bence tüm oyuncular çok  memnun. Belki benim de oynamayı beklediğim maçlar vardı ama oynamadım. Buna da  üzülmedim. Hocamıza öyle bir güvenim ve saygım var ki verdiği kararın ne olduğu  hiç önemli değil. Şenol Güneş'le çalışmak çok büyük bir fırsat. Ama yanında  çalışanlar da aynı şekilde. Belki bu sene tarihe geçebiliriz. Bu şekilde  hissediyorum. Şenol hoca inşallah yıllarca burada başarılı olur ve kupalar  kazanır."