Atiker Konyaspor Avrupa'ya veda etti

Atiker Konyaspor, UEFA Avrupa Ligi I Grubu 6. ve son hafta maçında deplasmanda Portekiz temsilcisi Vitoria Guimaraes ile 1-1 berabere kalarak Avrupa'ya veda etti.

Atiker Konyaspor Avrupa'ya veda etti
A+ A-

Maça kontrollü başlayan Konyaspor, 15. dakikada Mehdi Bourabia'nın inanılmaz golüyle 1-0 öne geçti. Devreyi de bu skorla önde kapatan temsilcimiz, ikinci yarıda da kontrolü elden bırakmadı. Ancak dakikalar 77'yi gösterirken Ali Turan'ın kendi kalesine attığı golle skora denge geldi. Konyaspor, kalan dakikalarda galibiyet golü fırsatları yakalasa da beklenen gol gelmeyince karşılaşma 1-1 sona erdi.

Bu sonuçla Atiker Konyaspor, 6 puanla Avrupa Ligi'ne veda etti. Vitoria ise 5 puanla Avrupa defterini kapattı.

CANLI ANLATIM

90' Hakem Daniel Siebert maçı bitiren düdüğünü çalıyor. Temsilcimiz Atiker Konyaspor 1-1'lik beraberlikle sahadan ayrılıyor ve 1 puanı hanesine yazdırıyor. Bu sonuçla temsilcimiz 6 puana yükseliyor ve 3. sırada grubu tamamlıyor ve Medipol Başakşehir'in ardından Avrupa Lig'ine veda ediyor.

90' Uzaklaştırılmaya çalışılan topla buluşan Helder Ferreira ceza sahası yayı önünden kaleye şutunu gönderiyor ancak bu top tekrar Selim Ay'dan geri dönüyor.

90' Sol kanattan gelişen atakta Joao Aurelio'nun attığı pasla buluşan Heldon Ramos penaltı noktasının hemen gerisinden şutunu çekiyor ancak bu top Selim Ay'dan geri dönüyor.

90' Victor Garcia'nın kısa pasıyla ceza sahası dışı sağ çaprazda topla buluşan Paolo Hurtado bekletmeden kaleye şutunu gönderiyor ancak bu top kalemizin üst direğine çarpıyor ve oyun alanına geri dönüyor.

90' Ceza sahası dışı sol çaprazda topla buluşan Raphinha kaleye şutunu gönderiyor ancak bu top kalenin üzerinden dışarı çıkıyor.

90' Hakem Daniel Siebert tarafından maçın sonuna en az 6 dakikalık oynanmamış süre ekleniyor.

89' Orta alandan gelişen atakta kısa pasla topla buluşan Raphinha kaleyi uzaklardan gören noktadan şutunu gönderiyor ancak bu top farklı şekilde dışarı çıkıyor.

87' Victor Garcia, Mehdi Bourabia'yı hızlı gelişen atakta arkasından çekerek yerde bırakıyor ve bu hareketi sonrasında sarı kart ile cezalandırılıyor.

86' Sol kanattan kazanılan köşe vuruşu sonrasında topun başına geçen Mehdi Bourabia ceza sahası içine ortasını yapıyor. Ön direkte topa hareketlenen Wilfred Moke kafa vuruşunu yapıyor ancak bu top üst direğe çarpıp oyun alanına geri dönüyor. Temsilcimiz için şanssız bir an!

84' Musa Araz'ın pasına hareketlenen Nejc Skubic sağ kanatta ofsaytta kalıyor.

81' Temsilcimiz Atiker Konyaspor üçüncü ve son oyuncu değişikliğini yapıyor. Vedat Bora çıkıyor ve yerini Deni Milosevic'e bırakıyor.

80' Sol kanattan gelişen atakta kısa pasla topla buluşan Oscar Estupinan kaleye şutunu göndermek istiyor ancak bu top savunma oyuncularımzdan geri dönüyor.

77' GOL! Sol kanattan gelişen atakta ceza sahası içinde topla buluşan Joao Aurelio ceza sahası içine topu çeviriyor. Ali Turan bu topu uzaklaştırmak istiyor ancak top kalemize gidiyor ve ağlarımızla buluşuyor. Vitoria Guimaraes 1-1'lik beraberliği yakalıyor.

76' Vitoria Guimaraes üçüncü ve son oyuncu değişikliğini yapıyor. Chico Ramos çıkıyor ve yerini Helder Ferreira'ya bırakıyor.

74' Vitoria Guimaraes ikinci oyuncu değişikliğini yapıyor. Rafael Martins çıkıyor ve yerini Oscar Estupinan'a bırakıyor.

74' Savunma oyuncularının uzaklaştırdığı topla buluşan Victor Garcia kaleyi cepheden gören noktadan kaleye şutunu çekiyor ancak bu top kalenin üzerinden dışarı çıkıyor.

73' Nejc Skubic, Joao Aurelio'ya sol kanatta faul yapıyor ve bu hareketi sonrasında sarı kart ile cezalandırılıyor.

70' Hızlı kullanılan serbest vuruş sonrasında ceza sahası içinde topla buluşan Heldon Ramos ceza sahası içi sağ çaprazdan kaleye şutunu çekiyor. Bu topu kaleci Serkan Kırıntılı iki hamlede kontrol ediyor.

69' Wilfred Moke, Guillermo Celis'e orta alanda yaptığı sert faul sonrasında sarı kart ile cezalandırılıyor.

67' Sağ kanattan gelişen atakta topla ilerleyen Victor Garcia ceza sahası içine ortasını yapıyor ancak bu top savunma oyuncularımız tarafından uzaklaştırılıyor.

64' Paolo Hurtado hızlı gelişen atağı elle kesiyor ve bu hareketi sonrasında sarı kart ile cezalandırılıyor.

63' Atiker Konyaspor ikinci oyuncu değişikliğini yapıyor. Ali Çamdalı çıkıyor ve yerini Moryke Fofana'ya bırakıyor.

60' Ceza sahası içi sağ çaprazda topla buluşan Raphinha kaleye şutunu göndermek istiyor ancak bu top savunmadaki Ömer Ali Şahiner'den geri dönüyor.

58' Ceza sahası dışı sağ çaprazdan kazanılan serbest vuruş sonrasında topun başına geçen Raphinha ceza sahası içine ortasını yapıyor. Bu topu savunma oyuncuları tehlikeli bölgeden uzaklaştırıyor.

57' Vedat Bora, Raphinha'yı arkadan çekiyor ve bu hareketi sonrasında sarı kart ile cezalandırılıyor.

56' Sağ kanattan gelişen atakta topla ilerleyen Paolo Hurtado ceza sahası içine ortasını yapıyor. Bu top kaleci Serkan Kırıntılı'nın kontrolünde kalıyor.

51' Guillermo Celis'in sakatlığı tedavi ediliyor ve maç kaldığı yerden devam ediyor.

51' Guillermo Celis, Malick Evouna ile girdiği ikili mücadelede yerde kalıyor ve maç sakatlık nedeniyle kısa süreliğine duruyor.

49' Sağ kanattan kazanılan köşe vuruşu sonrasında topun başına geçen Heldon Ramos ceza sahası içine ortasını yapıyor ön direkte savunma oyuncuları kafa ile tehlikeli bölgeden uzaklaştırıyor.

48' Ali Çamdalı'nın attığı pasa hareketlenen Malick Evouna ofsaytta kalıyor.

46' Atiker Konyaspor ilk oyuncu değişikliğini yapıyor. Ferhat Öztorun çıkıyor ve yerini Nejc Skubic'e bırakıyor.

46' Vitoria Guimaraes ilk oyuncu değişikliğini yapıyor. Joao Vigario çıkıyor ve yerini Joao Aurelio'ya bırakıyor.

46' Hakem Daniel Siebert ikinci yarıyı başlatan düdüğünü çalıyor. Ev sahibi Vitoria Guimaraes ikinci yarıya başlayan taraf oluyor.

45' Hakem Daniel Siebert ilk yarıyı bitiren düdüğünü çalıyor. Temsilcimiz Atiker Konyaspor 1-0'lık skor ile soyunma odasına galip giden taraf oluyor.

45' Ceza sahasının hemen solundan kazanılan serbest vuruş sonrasında topun başına geçen Heldon Ramos kalemize şutunu çekiyor ancak bu top kademedeki oyuncumuza çarpıp dışarı çıkıyor.

45' Ali Turan, Raphinha'ya sol kanatta girdiği ikili mücadelede suratına yaptığı hamle sonrasında sarı kart ile cezalandırılıyor.

45' İlk yarının sonuna en az 2 dakikalık oynanmamış süre ekleniyor.

45' Ceza sahası dışı sağ çaprazda topla buluşan Victor Garcia kaleye sert bir şut çekiyor ancak bu topu Serkan Kırıntılı iki hamlede kontrol ediyor.

43' Sağ kanattan gelilen atakta Victor Garcia'nın ceza sahası içine gönderdiği topu Serkan Kırıntılı çift yumrukla uzaklaştırmaya çalışıyor. Uzaklaştırılmaya çalışılan topla buluşan Joao Vigario ceza sahası dışı sol çaprazdan kaleye şutunu çekiyor ancak bu top farklı şekilde dışarı çıkıyor.

41' Hızlı gelişen Atiker Konyaspor atağında Mehdi Bourabia'nın pasıyla topla buluşan Malick Evouna ceza sahası içine topla kat ediyor. Kaleciyi geçer geçmez kaleye şutunu çekiyor ancak bu top yan ağlarda kalıyor.

40' Sağ kanattan kazanılan serbest vuruş sonrasında topun başına geçen Vedat Bora ceza sahası içine ortasını gönderiyor ancak bu topu savunma oyuncuları kafa ile tehlikeli bölgeden uzaklaştırıyor.

36' Victor Garcia'nın pasıyla topla buluşan Raphinha sağ kanattan ceza sahası içine ortasını gönderiyor ancak bu top kimseye temas etmeden diğer kanattan dışarı çıkıyor.

33' Orta alandan gelişen atakta topla ilerleyen Victor Garcia ceza sahası dışı sağ çaprazdan uzaklardan kaleye şutunu çekiyor. Bu top yandan dışarı çıkıyor.

30' Sol kanattan gelişen atakta topla ilerleyen Joao Vigario ceza sahası içine ortasını yapıyor ancak bu topu savunma oyuncularımız tehlikeli bölgeden uzaklaştırıyor.

29' Sol kanattan kazanılan köşe vuruşu sonrasında topun başına geçen Vedat Bora ceza sahası içine ortasını yapıyor ancak bu topu savunma oyuncuları tehlikeli bölgeden uzaklaştırıyor.

28' Sağ kanattan gelişen atakta Ömer Ali Şahiner'in pasıyla buluşan Mehdi Bourabia ceza sahası içinden ortasını gönderiyor ancak arka direkte savunma oyuncuları bu topu kornere gönderiyor.

26' Sağ kanattan gelişen atakta topun başına geçen Heldon Ramos ceza sahası içine ortasını yapıyor ancak bu topu arka direkte Selim Ay kafa ile tehlikeli bölgeden uzaklaştırıyor.

23' Sağ kanattan gelişen atakta topla ilerleyen Victor Garcia ceza sahası içine yerden ortasını yapıyor ancak araya giren savunma oyuncuları topu tehlikeli bölgeden uzaklaştırıyor.

20' Sağ kanattan gelişen atakta topla ilerleyen Heldon Ramos ceza sahası içine ortasını yapıyor ancak bu top kalecimiz Serkan Kırıntılı'nın kontrolünde kalıyor.

15' GOOOOOLLLL!! Orta alandan gelişen atakta sağ kanatta Vedat Bora ile Guillermo Celis'in girdiği ikili mücadele sonrasında top Mehdi Bourabia'ya geliyor. Topla buluşan Mehdi Bourabia kaleyi cepheden gören noktada topu sağına çekip uzaktan kaleye sert bir şut çekiyor ve topu sağ üst köşeden ağlarla buluşturuyor. Temsilcimiz Atiker Konyaspor, Mehdi Bourabia'nın golüyle 1-0 öne geçiyor.

13' Guillermo Celis, Mehdi Bourabia'yı orta saha yayı içinde arkadan çekerek yerde bırakıyor ve bu hareketi sonrasında sarı kart ile cezalandırılıyor.

11' Orta alana yakın bölgeden kazanılan serbest vuruş sonrasında topun başına geçen Paolo Hurtado ceza sahası içine ortasını yapıyor ancak bu top kalecimiz Serkan Kırıntılı'nın kontrolünde kalıyor.

10' Maçın bu dakikalarında orta alanda yapılan karşılıklı faullerle oyun devam ediyor.

7' Sağ kanattan kazanılan serbest vuruş sonrasında topun başına geçen Vedat Bora ceza sahası içine ortasını yapıyor. Penaltı noktasının hemen önünde topa Wilfred Moke'nin kafasından seken top ceza sahası içi sol çaprazda Ferhat Öztorun'un kontrolünde kalıyor. Ferhat Öztorun bekletmeden kaleye vuruşunu yapıyor ancak bu top yandan dışarı çıkıyor.

2' Sağ kanattan gelişen atakta topla ilerleyen Victor Garcia ceza sahası içine ortasını yapıyor ancak bu topu savunma oyuncuları kafa ile tehlikeli bölgeden uzaklaştırıyor.

1' Hakem Daniel Siebert maçı başlatan düdüğünü çalıyor. Temsilcimiz Atiker Konyaspor maça başlayan taraf oluyor.

- Son 4 lig maçını kazanamayan Konyaspor, Avrupa’da teselli arıyor. Yeşil-beyazlılar bu maçı kazanıp, Marsilya’nın da Salzburg’a yenilmesini bekleyecek.

- Her iki takımın oyuncuları sahaya çıkıyor. Maç seremoniden hemen sonra başlayacak.

- Atiker Konyaspor, 14 haftası geride kalan Türkiye Süper Ligi'nde topladığı 11 puanla 16. sırada yer alıyor. Vitoria Guimaraes ise 13 haftası geride kalan Portekiz Premier Lig'de topladığı 20 puanla 7. sırada yer alıyor.

- Vitoria Guimaraes'de sakatlıkları bulunan; Alhassan Wakaso, Junior Tallo, Ghislain Konan, Marcos Valente ve David Texeira bu maçta forma şansı bulamıyor.

- Atiker Konyaspor'da sakatlıkları bulunan Eren Albayrak, Volkan Fındıklı, Jens Jonsson ve Abdou Traore'nin yanı sıra UEFA'ya verilen 25 kişilik kadroda yer almayan Lebogang Manyama ve Amir Hadziahmetovic bu karşılaşmada forma giyemeyecek isimler.

- Atiker Konyaspor, bu karşılaşma ile birlikte Avrupa kupalarında 12. kez sahaya çıkacak. Yeşil-beyazlı ekip geride kalan 11 maçta 1 galibiyet alırken, 3 karşılaşma beraberlikle sonuçlandı, 7 karşılaşmada ise sahadan mağlubiyetle ayrıldı. Bu karşılaşmalarda 5 gol atan Atiker Konyaspor, kalesinde ise 17 gol gördü.

- İki takım arasında Türkiye'de oynanan grup karşılaşmasını Atiker Konyaspor, Musa Araz ve Milosevic'in golleriyle sahasında 2-1 galip gelmişti. Vitoria Guimaraes'in tek golünü ise Hurtado atmıştı.

- Grupta geride kalan 5 maç sonunda Atiker Konyaspor, topladığı 5 puanla 3. sırada yer alırken, Vitoria Guimaraes topladığı 4 puanla 4. sırada yer alıyor.
 

İLK 11'LER

Vitoria Guimaraes: 
Douglas, Garcia, Jubal, Pedrao, Vigario, Ramos, Celis, Hurtado, Raphinha, Martins, Heldon

Atiker Konyaspor: Serkan, Ömer Ali, Ali Turan, Selim Ay, Ferhat, Moke, Ali Çamdalı, Vedat Bora, Mehdi, Musa Araz, Evouna

Fransa deplasmanında Marsilya ile karşılaşarak grup maçlarına başlayan Konyaspor sahadan 1-0'lık mağlubiyetle ayrılmıştı. Ardından Portekiz ekibi Guimaraes'i 2-1 mağlup eden Yeşil-Beyazlı ekip, daha sonra ilk maçta Salzburg'a kendi sahasında 2-0 mağlup olurken ikinci maçında Avusturya ekibi ile 0-0 berabere kaldı. Beşinci maçında grubun belki de en önemli maçına çıkan temsilcimiz Konyaspor, Marsilya ile 1-1 berabere kalmıştı. Temsilcimiz Guimaraes maçı ile grup maçları serüvenini tamamlayacak.

Avantaj Marsilya maçında kayboldu

UEFA Avrupa Ligi I  Grubu'nda temsilcimiz Atier Konyaspor, beşinci maçında Marsilya ile karşılaştı. Dördüncü maçlar sonrası Konyaspor 4 puanla üçüncü, Marsilya ise 6 puanla ikinci sırada bulunuyordu. Temsilcimiz maçta galip gelmesi durumunda avantajı cebine koyup Portekiz deplasmanına gidecekti fakat işler yolunda gitmedi. Skubic'in golüyle 1-0 öne geçmesine rağmen üstünlüğünü koruyamadı ve 90+3'de Moke'nin kendi kalesine attığı golle sahadan 1-1'lik beraberlikle ayrıldı. Bu skor sonrası gruptan çıkmak için Marsilya'nın Salzburg maçında kaybetmesi, Konyaspor'un Guimaraes deplasmanından galibiyetle dönmesi gerekiyor.

Konyaspor’a Alman hakem

Konyaspor’un UEFA Avrupa Ligi I Grubu son maçında Portekiz ekibi Guimaraes ile oynayacağı karşılaşmayı Almanya Futbol Federasyonu’ndan Daniel Siebert yönetecek. Siebert‘in yardımcılıklarını Holger Henschel ve Rafael Foltyn yapacak. Karşılaşmanın dördüncü hakemi Guido Kleve, ilave yardımcı hakemleri ise Sascha Stegemann ve Benjamin Brand olacak.