Bilim insanları günün her saati dinlenebilen şarkıyı buldu!

Bilim insanları günün her saati dinlenebilen şarkıyı buldu!

Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi'nden araştırmacılar, 4 milyon şarkıyı analiz ederek günün her saati dinlenebilen şarkıyı buldu.

Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi'nden araştırmacılar, bir günde yapılan şarkı seçimlerinde bir kalıp olup olmadığını öğrenmek istedi. Çalışmada müzik dinleme uygulaması Spotify'da 2 milyardan fazla kez dinlenen yaklaşık 4 milyon şarkıyı analiz edildi.

Bilim insanları, müzik dinlemede günün 5 bölüme ayrıldığını gördü. Her biri farklı niteliklere sahip bölümler sabah, öğleden sonra, akşam, gece ve gece geç/sabahın ilk saatlerinden oluşuyor.

Paris'te evlenmişlerdi! Survivor'un yıldızı boşanıyor!Magazin
Beş bölüm hafta boyunca genellikle aynı sırayı takip ediyor. Ancak hafta sonlarında iş veya okula gidilmemesi gibi sebeplerle farklılık gösteriyor.

Indepented Türkçe'nin aktardığı habere göre; araştırma ekibinin başındaki Ole Adrian Heggli, sabahları (06.00-12.00) yavaş ama enerjik şarkıların hakim olduğunu ifade etti. Örnek olaraksa Robbie Williams'ın "Supreme" şarkısını verdi.

Öğleden sonra (12.00-20.00) Rihanna'nın "Only Girl (In The World)" parçası gibi yüksek sesli ve tempolu şarkılar hüküm sürdü. Akşamları (20.00-23.00) dans edilebilen ve en yüksek tempoya sahip müziklerin hakim olduğu görüldü.

 Geceleri (23.00-04.00) Sigur Rós'un Svefn-g-englar adlı parçası gibi yavaş ve ambient müziğin tercih edildiği görüldü.

Gece geç/sabahın ilk saatlerinde (04.00-06.00) dinlenen şarkılar gecedekilere benzese de tempo daha da düştü.

Şeyma Subaşı eski eşi Acun Ilıcalı'ya ateş püskürdü! İşte zehir zemberek sözlerMagazin
Gün boyu dinlenebilen şarkı

Bilim insanları, bu 5 bölümün hepsine uyan özelliklere sahip şarkının "Every Breath You Take" olduğunu söyledi.

Heggli ayrıca, müzisyenlerin araştırmaları sayesinde dinlenme potansiyellerini yukarıya çekebileceklerini öne sürdü.

Araştırma makalesindeyse şu ifadeler kullanıldı:

"Bulgularımız, müziğin günlük yaşamlarımızla nasıl iç içe geçtiğini gösteriyor. Müzik tercihi gibi bireysel bir şeyin bile temel günlük kalıplardan nasıl etkilendiğini ortaya koyuyor."