İnternette yetişkin içerikli film izleyenlere kötü haber

Avustralya hükümeti, internetten yetişkinlere özel film izleyenler için yeni bir çalışma başlattığını duyurdu. Hükümet, internet kullanıcılarının yetişkin içerikli film izleyebilmesi ve kumar oynayabilmesi için yüzlerinin taranmasını şart koyacak.

İnternette yetişkin içerikli film izleyenlere kötü haber
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Avustralya basınında yer alan haberlere göre hükümet bu kez de kullanıcıların internette yetişkin içerikli film izleyebilmesi ya da kumar oynayabilmesi için yaşını teyit etmesi zorunluluğu getirmek istiyor.

Habere göre Avustralya hükümeti bunun için de bir “yüz doğrulama hizmeti” kullanmak istiyor.

Yani internette yetişkin içerikli film izlemek ya da kumar oynamak isteyenlerin yüzleri online olarak taranacak ve yaşının uygun olup olmadığına bu program karar verecek.

Avustralya hükümeti böylece çocukları korumayı amaçlıyor.

Alınması planlanan önlemler arasında çevrimiçi yetişkin içerikli film ve bahis için yaş doğrulaması getirilmesi hedefleniyor. Ayrıca çocuk ve gençlerin yetişkin materyallerine erişmesini engellemek için yaşın 18’den büyük olduğunun kanıtlanması talep edilecek.

Ancak bu ülkede bazı tartışmalara yol açacak gibi görünüyor. Böyle bir yüz tarama hizmeti sonucu yetişkin içerikli film izleyenlerin yüzlerini içeren bir veritabanı oluşmasının mahremiyeti tehdit ettiği ve kanunen mümkün olmayacağı belirtiliyor.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News