İşte Elon Musk'ın yeni ''icadı''! Motorları ateşlendi

İşte Elon Musk'ın yeni ''icadı''! Motorları ateşlendi

Elon Musk’ın Mars'a göndermeyi planladığı yeni uzay aracı Starship’in prototipi olan Starhopper’ın ilk motor testi yapıldı.

Elon Musk’ın sahibi olduğu Amerikalı uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in 2023’te Ay’ın etrafına ve ilerleyen zamanlarda Mars’a göndermeyi planladığı insanlı uzay aracı Starship’in prototipi olan Starhopper’ın ilk motor testi başarıyla yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde Crew dragon uzay aracını başarılı bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderen ve geri getiren SpaceX şimdi de yeni projesi Starship’e odaklandı.

İLK LANSMAN TEKSAS'TA YAPILDI
 
Tek bir motorla monte edilmiş gerçeğinden daha kısa bir Starhopper test aracı Teksas lansman sitesinde ilk motor testini yaptı.
 
Testten sonra sosyal medya hesabından "Tüm sistemler yeşil" açıklamasında bulunan Elon Musk, "Bu çok ileri gitmedi, belki başarılı lansmanların ardından Dünya'ya dönen Falcon 9 roket motorlarının görünüşüne alıştığınızdan çok çekici gelmiyor olabilir, fakat Falcon 9'un ilk motor testlerinin yapıldığı Grasshopper roket testlerinin ilk günlerini hatırlayın. Onlar da ilk zamanlar böyleydi." dedi.