Tinder kullanıcıları şokta! Resmi açıklama geldi

Rusya’nın telekomünikasyon denetim ajansı Roskomnadzor, çöpçatanlık uygulaması Tinder’ın resmi kayıt listesine alındığını açıkladı. Bu da Tinder'ın kullanıcı bilgilerini Rus güvenlik servisleriyle paylaşmak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Tinder kullanıcıları şokta! Resmi açıklama geldi
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Çöpçatanlık uygulaması Tinder, Rusya’nın telekomünikasyon denetçisi Roskomnadzor’un resmi kayıt listesine girdi. Tinder’ın bu listede yer alması, kullanıcılarının bilgilerini, istenmesi hâlinde Rus güvenlik servisleriyle paylaşmak zorunda olacağı anlamına geldiği belirtildi.

Rusya’nın telekomünikasyon denetim ajansı Roskomnadzor, çöpçatanlık uygulaması Tinder’ın resmi kayıt listesine alındığını açıkladı.

Sputnik’in aktardıklarına göre, resmi ismi "bilgi paylaşımı sağlayıcılar listesi” olan bu belgede adları yer alan kuruluşlar, gerekmesi hâlinde kullanıcılarının bilgilerini Rus güvenlik servisleriyle paylaşmak zorunda kalıyor. Ayrıca bu kuruluşların, kullanıcılarının kişisel bilgileri ile mesajlaşma kayıtlarını altı ay boyunca Rusya’daki sunucularda saklaması zorunlu tutuluyor.

SÖZ KONUSU LİSTEDE 175 SİTENİN İSMİ YER ALIYOR

Bu, Rus güvenlik servislerinin sıklıkla başvurduğu bir yöntem değil. Ancak aşırıcı hareketleri engellemek için geliştirilmiş bir tedbir.

Söz konusu listede, Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank ve popüler sosyal medya sitesi VKontakte de dahil olmak üzere 175 sitenin ismi yer alıyor.

Tinder yetkilileri de yaptıkları açıklamada, Rus resmi makamlarının söz konusu listeye kayıt olunması yönündeki taleplerini yerine getirdikleri belirtti.

Ancak açıklamada, bunun Tinder’ın Rus hükümetiyle kullanıcılarının bilgilerini paylaştığı anlamına gelmediği kaydedildi.

Tinder’ın, listeye kayıt işlemleri esnasında Rus makamlarına kullanıcılarına ilişkin herhangi bir bilgi vermediği de eklendi.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News