Tesla'nın tarihe geçen buluşu faaliyete geçti

Tesla'nın tarihe geçen buluşu faaliyete geçti
Güncelleme:

Tesla'nın ürettiği dünyanın en büyük lityum iyon bataryası resmen faaliyete geçti.

Tesla tarafından üretilen dünyanın en büyük lityum iyon bataryası Avustralya'da faaliyete geçirildi. 100 megawatt gücündeki Batarya, Güney Avustralya'nın elektrik problemlerinin çözümüne yardım edecek.

EMSALLERİNDEN 3 KAT DAHA BÜYÜK

Tesla'nın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, 100 megavat kapasiteye sahip dev bataryanın yapımına başladığı eylül ayındaki açıklamasında, pilin emsallerine göre 3 kat daha fazla büyük olduğunu ve 100 günde tamamlayacaklarını duyurmuştu.

Dünyada şu ana kadar üretilen en büyük lityum iyon bataryanın kapasitesinin 30 megavat civarında olduğu belirtiliyor.

Tesla'nın iyon pil projesi bölgedeki enerji kesintileri ve yükselen fiyatlara karşı Güney Avustralya hükümetinin dizel jeneratörlerin de içinde bulunduğu 550 milyon dolarlık önlemler paketinde yer alıyordu.

Elektrik enerjisinin büyük çoğunluğunu güneş ve rüzgar enerjisinden elde eden Güney Avustralya'da geçen yıl yaşanan fırtına, 24 saati bulan elektrik kesintisine yol açmış, on binlerce ev elektriksiz kalmıştı.

Sonraki aylarda da elektrik kesintileri yaşanan eyalette uzmanlar, sıcakların artması ile yeni elektrik kesintileri yaşanacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

Tesla akıllı telefona da el attı: Yeni oyuncağı: 45 dolara satılıyorTesla akıllı telefona da el attı: Yeni oyuncağı: 45 dolara satılıyor

 

Etiketler tesla Elon Musk