Twitter'da Nazım Hikmet şiiri paylaşan hesap bloke ediliyor!

Twitter'da Nazım Hikmet şiiri paylaşan hesap bloke ediliyor!
Güncelleme:

Teknoloji devi Twitter, Nazım Hikmet paylaşımı kararıyla şoke etti. Twitter üzerinden Nâzım Hikmet'e ait olan şiirin dizelerini paylaşan hesabı bloke ediyor.

Twitter ile ilgili bu yılın en unutulmayacak olayı kesinlikle teknoloji devlerinin Twitter hesaplarından yapılan bitcoin paylaşımlarıydı. Elon Musk ve Bill Gates gibi kişileri hedefleyen bu hack olayının ardından büyük tartışmalar da başlamıştı. Şimdi ise Reddit üzerinden bir paylaşım ortaya çıktı.

Twitter üzerinden bir kullanıcı, Suzerain isimli bir oyunu öneriyor. Söz konusu oyunun konusunu açıklayan paylaşımda; 1965 yılında geçtiğini ve oyuncunun aldığı karar ile birlikte yönettiği ülkenin geleceğini belirleyebileceği yazıyor. Burada ilginç olan oyunun içinde ünlü şairlerimizden Nâzım Hikmet Ran’a ait olan dizelerin Twitter üzerinden paylaşıldığında paylaşılan hesabı bloke etmesi.

Oyunun açılış ekranında yer alan Sen şiirinin, İngilizce versiyonunu paylaşan Kivil adlı Twitter kullanıcısı, oyun ekranında bu dizelerin olduğu ekranının görüntüsünü paylaştığında hesabının kitlendiğini söylüyor. Bu paylaşımı silene kadar hesabının açılmadığını aktaran kullanıcı çareyi şiirin dizelerindeki bazı harfleri değiştirip de paylaşmakta buluyor.

Şiirin Türkçe orijinal versiyonu:

Sen esirliğim ve hürriyetimsin,

Çıplak bir yaz gecesi gibi yanan etimsin,

Sen memleketimsin.

Sen ela gözlerinde yeşil hareler,

Sen büyük, güzel ve muzaffer,

Ve ulaşıldıkça ulaşılmaz olan hasretimsin…

Oyunun içinde yer alan şekli;

You are my enslavement and my freedom,

You are my flesh burning like a raw summer night,

You are my country.

Gerçekten de bu ekran görüntüsü paylaşıldığında saniyeler içinde Twitter hesabı kilitleniyor. Karşınıza bildirim çıkıyor.

Twitter Nazım Hikmet paylaşımı kararıyla dikkat çekerken, söz konusu paylaşımı kaldırmanız halinde ise hesabınız tekrar açılıyor. Böyle bir hesap kilitleme olayına neden olan şeyin tam olarak neyden kaynaklandığı ise bilinmiyor. Twitter tarafından henüz konuyla alakalı bir paylaşım yapılmamış durumda.