Ekrem İmamoğlu'ndan Türkan Saylan mesajı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Prof. Dr. Türkan Saylan'ı ölüm yıldönümünde andı. Kaynak: İmamoğlu'ndan Türkan Saylan mesajı

Ekrem İmamoğlu'ndan Türkan Saylan mesajı
A+ A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 11 yıl önce bugün hayatını kaybeden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ı ölümünün 11. yıl dönümünde andı. 

İmamoğlu yaptığı paylaşımda "#TürkanSaylan hayatı ve mücadelesi ile bize bilimin ve eğitimin ne kadar kıymetli olduğunu gösterdi. Tüm dünyanın salgın hastalıkla mücadele ettiği bu günlerde bu duruşun ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Kendisini rahmet ve minnetle anıyorum" ifadelerini kullandı. 

TÜRKAN SAYLAN KİMDİR? 

3 Aralık 1935 günü İstanbul'da doğdu. Cumhuriyet döneminin ilk müteahhitlerinden Fasih Galip Bey ile (evlendikten sonra Leyla adını alan) İsviçreli Lili Mina Raiman çiftinin beş çocuğunun en büyüğüdür. 1944-1946 yıllarında Kandilli İlkokulu ve 1946–1953 yıllarında Kandilli Kız Lisesi'nde okudu. 1963’te İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi. 1964-1968 yılları arasında SSK Nişantaşı Hastanesi’nden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığını aldı.

1968 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda Başasistanlığa başladı. 1971’de İngiliz Kültür Heyeti’nin bursuyla İngiltere'de ileri eğitim gördü, 1974'te Fransa’da ve 1976’da İngiltere’de kısa süreli çalışmalar yaptı, 1972’de doçent, 1977’de profesör oldu. 1982–1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 1981–2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürüttü.

CÜZZAMLA SAVAŞ DERNEĞİ

1990’da oluşturulan “İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi”nin kuruluşunda görev aldı ve 1996’ya kadar müdür yardımcılığı ile Kadın Sağlığı derslerinin koordinatörlüğünü yaptı. Dermatoloji Kliniği öğretim üyesi olarak 2002 yılı sonuna kadar çalıştı ve 13 Aralık 2002'de emekli oldu.1976 yılında lepra (cüzzam) çalışmalarına başladı, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurdu. 

GANDHİ ÖDÜLÜ

1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verildi. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün lepra konusunda danışmanlığını yapmıştır. Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve başkan yardımcısıdır. Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi’nin ve Uluslararası Lepra Derneği’nin üyesidir. Dermatopatoloji Laboratuvarının, Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında yer aldı. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği’ni yaptı. 

18 Mayıs 2009 tarihinde saat 04.45'te vefat etti. Vefat ettiğinde gönüllü kuruluş olarak ÇYDD’nin Genel Başkanlığını, TÜRKÇAĞ ve KANKEV Vakfı Başkanlığı ile Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığı’nı sürdürmekteydi. 

Kardelen projesi ile binlerce genç kıza umut ışığı olan Türkan Saylan, kanser hastalığı ile boğuşurken Ergenekon kumpası kapsamında 12. dalgada evi aranmıştı. 

Ardından başkanı olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) aranmış, binlerce çocuğun belgeleri alınmış ve dernek zor durumda kalmıştı. Zihinlere kanser hastası haliyle kendisine destek için gelenlere el sallarkenki haliyle kazındı. 

 

Kaynak: İmamoğlu'ndan Türkan Saylan mesajı