Gökçek hakkında yeni suç duyurusu

Gökçek hakkında yeni suç duyurusu
Güncelleme:

Melih Gökçek’in aslen memleketi olan Halfeti hakkında alınan Meclis kararından dört ay sonra yapılan “Halfeti Meydan Düzenlemesi ve Park Yapım İşi” ihalesi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Melih Gökçek'e memleketi Halfeti’ye usulsüzce yaptırmak istediği meydan düzenlemesi işi nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu. Kamu İhale Kurumu'nun 1 milyon 699 bin 57 lira 22 kuruşluk ihaleyi iptal etmesine rağmen Gökçek’e yakınlığıyla bilinen Korkuata ailesi üyelerinin yönetiminde yer aldığı MFK Turizm Şirketi’nin ihaleyi aldığı öğrenildi.

Görevinden istifa eden eski ABB Başkanı Melih Gökçek’in memleketi Halfeti’ye 1 milyon 699 bin 57 lira 22 kuruşa mal olan meydan yaptırmak istediği ortaya çıktı. 2017 yılında, "Halfeti Meydan Düzenlemesi ve Park Yapım işi"nin ‘ivedi’ şekilde yürütülmesi için ihaleye çıkıldı. Davet usulü ile gerçekleştirilen ihaleye katılması istenen şirketlere davetiye mektuplarının ihale gününden bir gün önce tebliğ edildi. Kamu ihale Kurumu'nun bu nedenle ihaleyi iptal etti. Bu karara rağmen ihale gerçekleşti. Gökçek’e yakınlığıyla bilinen Korkuata ailesi üyelerinin yönetiminde yer aldığı MFK Turizm Şirketi ihaleyi kazandı.

ABB’nin yeni yönetimi ise ihalede usulsüzlük yapıldığını tespit ederek, Melih Gökçek, ABB’nin eski bürokratları Vedat Üçpınar, Ömer Bircan ve ihaleyi alan MFK Turizm Şirketi hakkında ‘ihaleye fesat karıştırmak ve görevi kötüye kullanma’ suçlamalarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, Halfeti'ye yapılacak olan meydan ve parkın ihale kapsamındaki bitki alımı gibi birçok mal kaleminin kısmi teklife açılmasının idare lehine olmasına rağmen birden çok mal kaleminin alımının birlikte yapıldığı ve ihalenin kısmi teklife kapalı olmasının idarenin menfaatlerine aykırı olduğu belirtildi.

ANKA