İBB'nin Yenikapı'da sergilediği araçların sırrı çözüldü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun talimatıyla Yenikapı Meydanı'na getirilen yüzlerce araçla ilgili belediyeden beklenen açıklama geldi.

İBB'nin Yenikapı'da sergilediği araçların sırrı çözüldü
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Yavuz Erkut, Yenikapı Miting Alanı’nda sergilenen İBB’ye ait ihtiyaç fazlası 730 araç ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Sergilenen 730 araçtan tasarruf edileceğini kaydeden Erkut, iki seçim arasında 517 adet aracın kiralandıkları şirketlere iade edildiğini belirterek, “31 Mart sonrası toplamda yüzde 20 seviyesinde, bin 247 araç sistemden çıkarılmıştır. Yani İBB ve bağlı kuruluşlarındaki her 5 araçtan 1’i sistemden çıkmıştır” dedi. Erkut, iade edilecek araçlara ilişkin “Yılda 49.5 buçuk milyon TL tasarruf sağlanacak. 5 yıllık süreçte bu tasarruf 250 milyon TL’yi bulacak” ifadelerini kullandı.

Belediyeye ait araçların, araç takip sistemlerinde sorunlarla karşılaştıklarını söyleyen Erkut, “2-20 Haziran tarihleri arasında, yani ikinci seçimin öncesinde, bin 700 aracın takip sistemi ya kapatılmış ya da verilerinin silindiği belirlendi. 1 Haziran günü sistemde takip edilen araç sayısı 2 bin 89, 23 Haziran günü sistemde takip edilen araç sayısı 2 bin 109. Ancak, 2-20 Haziran tarihleri arasında sinyal alınan araç sayısı ortalama 399’dur. Bu tarihler arasında 1700 aracın nerede olduğu bilinmemekte. Bununla ilgili incelememiz ise devam ediyor” diye konuştu.

Erkut’un yaptığı açıklamanın ardından, miting alanına gelen şoförler araçları bulundukları yerden çıkarmaya başladı.

Yenikapı miting alanının yarından sonra yapılacak bir etkinlik için yapılacak hazıklar nedeniyle boşaltıldığı öğrenildi.

Yavuz Erkut’un açıklamaları şöyle oldu:

İhtiyaç fazlası araçlardan sık sık bahsedilmişti. Kamuoyunda da bu yönde bir beklenti ortaya çıktı. Bugün burada belirlemiş olduğumuz ihtiyaç dışı 730 hizmet aracını sizlere takdim ediyoruz. 730 araç yanı sıra nisan mayıs ve haziran aylarında 517 binek aracının kiralanan şirketlere iade edildiğini gördük.

Bir evvelki yönetimin de tasarruf ihtiyacıyla binek araç sayısını azalttığını düşünüyoruz. 31 Mart araç sonrası 1247 araç sistemden çıkarılmıştır. Toplamda yaklaşık 50 milyon liralık yıllık tasarruf söz konusudur. Zamanının uzamasının temel nedeni verilerle kayıtlar arasındaki farklardır.

Birçok alanda çalışmalarımız devam etmektedir. Araçlarda araç takip sistemleri vardır. 2 Haziran ile 23 Haziran arasında yalnızca 339 araçtan sinyal gelmiştir. 1700 aracın nerede görev yaptığı konusunda sorular dile getirilmektedir.

Sistemden çıkan hizmet araçları bizim hizmetimizi etkilemeyecektir. Tasarruf çalışmaları devam edecektir. Elde edilen neticeler kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılacaktır.

Verilerle kayıtlar arasında uyumsuzluklar var. Bunlar ya sistemlerin kapatıldığını ya da var olan verilerin silindiğini gösteriyor.

Bu bir israfla mücadele dönemi. Başkanımızın da defalarca dile getirdiği gibi kaynağı tasarrufla sağlayacağız. Buradan elde edilen kaynaklarla daha iyi tasarruflar yapılacağını düşünüyoruz.

Yasla mevzuatta hiçbir belediyede makam aracı yok. Hizmet aracı hepsi.

Yaklaşık 4500 civarı hizmet aracımız var. Toplam rakama baktığımızda yüzde 20’lik bir tasarrufta bulunduk. Protokol ve güvenlik aracına birtakım araçlar sistemde var ancak genel standart şu anda devam eden ihalenin çerçevesinde belli bir standartta gidiyoruz. Her yıl ihale yenileniyor, yeni standartlar belirlenecek.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News