Ünlü ekonomistten kötünün kötüsü haberi: ''Bugünkü fakirliğinize şükredin!

Ekonomik krize ilişkin değerlendirmelerde bulunan ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, "Kimse bu yönetimden bir çözüm vs beklemesin. Hatta bugünkü fakirliğe bile şükredin" dedi.

Karar gazetesi ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, 10 Haziran tarihli köşesinde, "Kimse bu yönetimden bir çözüm vs beklemesin. Hatta bugünkü fakirliğe bile şükredin. Çünkü bu yönetim sürdüğü sürece işler giderek daha da kötüleşecek" ifadelerini kullandı. Ekonomik krize ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kahveci,  "Sanırım gerçekleri kabullenmek istemedikleri için o gerçek rakamları da görmek istemiyorlar" dedi. 

Kahveci'nin "Çözüm beklemeyin fakirliğe şükredin" başlıklı yazısı şöyle: 

"Net olarak söylüyorum ama çok net: Kimse bu yönetimden bir çözüm vs beklemesin. Hatta bugünkü fakirliğe bile şükredin. Çünkü bu yönetim sürdüğü sürece işler giderek daha da kötüleşecek.

Bu sözümü hesapsız kitapsız bir şekilde söylemiyorum. İşin felsefesi ve matematiği içerisinde söylüyorum.

Hatta dün bahsettim biraz: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu sonrası konuşmasının ne iktisat bilmi ile alakası vardı ne ülkedeki rakamlarla.

Bakınız “faiz düşürdük ve faizleri düşürmeye devam edeceğiz” dedi. İki gün önce “Aslında dünya düz” yazımda grafiği de verdim. Düşen ve/veya düşürülen sadece Merkez Bankası’nın dandik faizi oldu. Piyasada faizler düşmediği gibi tam tersine yükseldi.

Hatta son günlerde kredi faizleri yeniden ve çok hızlı yükselerek yüzde 40-45’lere bile çıktı. Düşen faiz diye bir şey yok; tekrar edeyim: Düşen faiz diye bir şey yok...

Bankaların bilançolarından da bunu çok net görüyoruz. Ama ısrarla gerçek olmayan bir şey söylenip duruluyor. Sanırım gerçekleri kabullenmek istemedikleri için o gerçek rakamları da görmek istemiyorlar.

Gerçeği gör(e)mezsen nasıl çözüm bulacaksın? İşin en kilit noktası burası. Gerçekleri görmedikleri için çözüm de üretemezler. O nedenle diyorum: Fakirliğine şükredin çünkü gittikçe daha da fakirleşeceksiniz.

Mucize buluş diye sundukları KKM sistemine bakın mesela. 08 Nisan haftası dolar kuru 14,75 liraydı ve hesaplarda 729 milyar lira vardı. O günden bugüne 2 ayda dolar kuru %16,62 artış gösterdi. Bu iki aylık artış oranı yıllık yüzde 151’lik artışa karşılık geliyor.

Sadece son 2 ayda yıllık yüzde 150 fiili faiz veriyoruz demektir. Veya bir başka ifade ile söyleyelim Sadece son 2 aylık kur artışı KKM hesabında 97 milyar lira kamu maliyeti oluşturdu. Şu sıralar KKM’nin kamuya toplam maliyetinin 150 milyar lira civarında olduğunu düşünebiliyor musunuz?

Biz bu yola nasıl ve neden çıkmıştık? Geçen yıl tüm TL kredilerinden tüm bankaların aldığı 530 milyar lira faizden 50-100 milyar tasarruf edelim diye. Şimdi sadece kamu kendisinin olmayan hesaplara yıllık %150 faiz ödeme noktasına geldi.

Siz hangi faiz indiriminden bahsediyorsunuz!

150 milyar lira az para mı? Tüm çiftçilere yılda 30 milyar lira verdiğimize göre 150 milyar lirayı düşünün.

Bunu bir de kimin aldığına bakın. Parası olanlar bu parayı alacaklar. Hatta bu parası olanların 600 bini milyoner ve mevduatın yüzde 63,5’i bunlara ait. İşte onlara bu parayı fakirler ödeyecek.

Şükredin ki henüz bu mevduat toplam mevduatın 1/6’sı düzeyinde. Zaman ilerledikçe fakirden zengine servet transferi daha da hızlanacak. O nedenle de gittikçe fakirleşeceğimizi söyleyebilirim. (Birçok nedenden biri de budur)"

Sonraki Haber