''İdam kararını veren hakim tir tir titriyordu''

''İdam kararını veren hakim tir tir titriyordu''

Deniz Gezmiş'in idam edilmesinin 44. yılında yakın arkadaşı Zihni Çetiner, Gezmiş'in idam edilmeden bir süre önce kendisine, "Bir ihtilali beceremediniz. Becerseydiniz biz şimdi rahat edecektik, uğraşmayacaktık. Beceremediniz, iş bize kaldı" dediğini söyledi.

1/ 16
''İdam kararını veren hakim tir tir titriyordu''

1968 kuşağının devrimci gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilmesinin 44. yılında Deniz Gezmiş hakkında bilinmeyenleri yakın arkadaşı Zihni Çetiner anlattı. Deniz'in hep yakınında olan, yakalanmadan önce onu İzmir'de evinde saklayan Zihni Çetiner, Deniz Gezmiş'in idam edilmeden bir süre önce, ihtilal teşebbüsünde bulunan Çetiner'e "Bir ihtilali beceremediniz. Becerseydiniz biz şimdi rahat edecektik, uğraşmayacaktık. Beceremediniz, iş bize kaldı" dediği öğrenildi.

2/ 16
''İdam kararını veren hakim tir tir titriyordu''

"NAMLUYA SÜRÜLMÜŞ PATLAMAYA HAZIR MERMİYDİ"

Deniz Gezmiş ile İstanbul Üniversitesinde tanıştıklarını söyleyen Çetiner, "Benim tanıdığım Deniz Gezmiş, inançlarını bilinçli şekilde hayata geçirmek isteyen, bu nedenle namluya sürülmüş her an patlamaya hazır bir mermiydi. İnandığı şeyler için hiçbir şeyi kendisine dert edinmez, önüne çıkan her engeli aşmak için boyu ve yürüyüşü ile uygun şekilde hareket ederdi. Emperyalizmi mağlup eden Che Guevera ve Fidel Castro ikilisi, Deniz'in mücadelesinin temsiliydi. Bu temsili örnek alarak aynı hareketi uygulamak istedi. Ama beceremedi, hayatıyla ödedi. Benim daha önceki yaşamım, iki ihtilal yaşamam ve özellikle 21 Mayıs 1963 Talat Aydemir hareketindeki fonksiyonundan kaynaklanan ilişkimiz onu bana çok yaklaştırıyordu. Coşkulu, heyecanlı, durmadan hareket etmek isteyen, uzun boylu, yaylanarak yürüyen ve hedefine hemen varmak isteyen bir arkadaş olarak tanıdım ve uzun yıllar arkadaşlığımız devam etti."

3/ 16
''İdam kararını veren hakim tir tir titriyordu''

"BİR İHTİLALİ BECEREMEDİNİZ"

Deniz Gezmiş'in hakkında idam kararı verildiğinde de kendisine "Bir ihtilali becerseydiniz, biz şimdi rahat edecektik, uğraşmayacaktık. Beceremediniz, iş bize kaldı" dediğini anlatan Çetiner, Deniz'in tek isteğinin devrimci bir iktidarı Çankaya'da görmek olduğunu ifade etti.

Arkadaşı Deniz'i yakalanmadan önce İzmir'de evinde 3 gün sakladığını da anlatan ancak Deniz Gezmiş'in yılbaşı kutlamasını DÖP'lü arkadaşları ile yapmak istemesi üzerine İstanbul'a gittiğini ve yakalandığını ve o dönem kırgınlık yaşadığını belirtti.

4/ 16