''Türkiye Rus gazına bağımlılıktan kurtulabilir''

Rusya'nın alternatif doğalgaz tedarik yolları arayışı içindeki Türkiye'ye satışları yüzde 7,5 düşerek son 3 yılın en düşük seviyesini gördü.

''Türkiye Rus gazına bağımlılıktan kurtulabilir''

Rusya'nın alternatif doğalgaz tedarik yolları arayışı içindeki Türkiye'ye satışları yüzde 7,5 düşerek son 3 yılın en düşük seviyesini gördü. Rusya'da yayınlanan günlük politika ve iş hayatı gazetesi Kommersant, Gazprom`un Batı Avrupa`daki ülkelere doğalgaz satışında büyük artış kaydettiği bir dönemde Türkiye'ye satışların yüzde 7,5 düşerek 2,6 milyar metreküpe geriledi ve son 3 yılın en düşük seviyesini gördüğünü belirtti.

1/ 8
''Türkiye Rus gazına bağımlılıktan kurtulabilir''

Öte yandan gazete, alternatif doğalgaz tedarik yolları arayışı içinde olan Türkiye'nin Gazprom'a olan bağımlılıktan kurtulabileceğini vurguladı. Habere göre, 2016 başından bu yana Türkiye'ye satışlar yüzde 7,5 düşerek 2,6 milyar metreküpe geriledi ve son 3 yılın en düşük seviyesini gördü.
 

2/ 8
''Türkiye Rus gazına bağımlılıktan kurtulabilir''

Sputniknews'de yer alan habere göre, Rus doğalgazını Türkiye'ye taşıyan şirketlerden olan Bulgartransgaz'ın verilerine dayandırılan haberde, düşüş oranının 1 Şubat-19 Mart tarihleri arasında yüzde 19'a yükseldiği ifade edildi. Kommersant'a Gazprom Export yetkilileri, düşüşteki ana nedenin Türkiye'deki sıcak hava koşulları olduğunu kaydetti.

3/ 8
''Türkiye Rus gazına bağımlılıktan kurtulabilir''

Yetkililer, Gazprom'un devlete ait Botaş şirketiyle ve 6 özel şirketle yaşadığı fiyat sorununun da düşüşte etkili olduğunu belirtti. Batı hattı üzerinden Türkiye'ye doğalgaz getiren özel şirketler, iptal edilen yüzde 10,25'lik indirimin faturalardan çıkarılması üzerine yüksek bedel ödemeyi reddetmişti. Özel sektör tedarikçileri Bosphorus Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı, Kibar Enerji,Avrasya Gaz ve Shell Enerji Rusya ile 2013'te yapılan anlaşma doğrultusunda yıllık 10 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor.

4/ 8